avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate Ana2012

Activitate Ana2012

Răspuns la discuția PROBLEMA INTABULARE TEREN
Multumesc pentru raspuns. Ideea e ca daca stiam ca se va intampla acest lucru, probabil faceam si noi mai repede intabularea.
Dar daca suprapunerea e doar virtuala, se poate schimba acest lucru?
La noi deja s-au facut masuratori si nu ies in plus, din contra -ies in minus fata de actul de proprietate; ambele proprietati ( ca de altfel intreg cartierul de case)sunt imprejmuite de gard, gard care - culmea este facut de vecinul cu care ne suprapunem la cadastru; deci, daca intr-adevar masuratoarea era aiurea de acum zeci de ani, cum de atunci cand a facut gardul vecinul ( el oferindu-se) nu ne-a semnalat problema ca de fapt lui ii lipsesc m2 din proprietate?
Probabil ca s-a facut o greseala la intabularea acestuia, inca de la inceput, dar de ce nu se pot reface ambele intabulari, din moment ce una e clar gresita?
Adica nu conteaza daca ceva e corect, conteaza doar ca tu l-ai facut inaintea altuia- deci ai dreptate! E cam absurd.
Se dezbate o mostenire legata de un teren cu casa; au venit cei de la cadastru si au inceput masuratorile conform actului de proprietate; -sa constatat ca ne suprapunem cu intabularea unui vecin , intabulare pe care respectivul vecin a facut-o din 2002; proprietatea este aceeasi inca de la cumparare , din anul 1967, iar din aceasta proprietate nu s-a instrainat sau vandut parti. Am comunicat vecinului ca este o neconcordanta la intabulare, ca ne suprapunem cu proprietatea lui, desi casa si terenul sunt neschimbate de mai bine de 60 de ani. Am primit o copie a actului de intabulare al vecinului, care va reamintesc ca e din anul 2002, si pe care se specifica ca are 90 de mpatrati INTABULATI FARA ACT DE PROPRIETATE.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- cum e posibil sa fac o intabulare FARA ACT DE PROPRIETATE??? la fel de bine putem spun si noi ca vrem sa intabulam 100 m2 din strada sau de la vecin ( nu conteaza ca anu am act, nu?)
- daca in anul 2002 nu s-a facut intabularea corect, noi ce vina avem ? adica noi acuma trebuie sa vedam acei 90 m2 intabulati gresit peste proprietatea noastra desi scrie clar in actul vecinului ca sunt fara acte, si noi putem dovedi clar ca aceasta este proprietatea neschimbata de zeci de ani?
- de ce trebuie sa se ajunga la tribunal, daca aceasta intabulare a vecinului e gresita??? adica de ce suntem noi vinovati ca cineva, in anul 2002 nu stia sa masoare corect pamantul?
- care ar fi solutia?

Multumesc
Din ce am citit pe forum, am inteles ca pentru debransare am nevoie de acordul adunarii generale si de acordul vecinilor de pe orizontala si verticala; dupa ce ma debransez ,doresc sa-mi intalez o centrala termica; imi trebuie alte acorduri? de la cine sau de la cati? exista teava de gaz pe casa scarii de la care mai multi vecini au tras pentru centrala termica.
Multumesc
Răspuns la discuția instiintare plata pe alt nume
multumesc
primesc pe adresa mea instiintari de plata pe un al nume; nu este nici al fostului proprietar, nici al fostului chirias; nu stiu cum sa procedez; sa anunt eu firma respectiva ca persoana aceea nu sta la adresa la care trimit ei asa ceva? Si nu inteleg cum putea cineva sa dea aceasta adresa? nu se verifica un buletin in momentul cand faci un imprumut , kiar si la o firma de imprumut???
Răspuns la discuția Impozit pe venit retroactiv
multumesc,
-stiti cumva unde gasesc pe net cum se calculeaza , care e dobanda si penalitatea ( ca sa-mi pot calcula singur)
-daca depasesc 5 ani si totusi doresc sa platesc , se aplica aceasi regula sau care sunt sanctiunile?
inca o data multumesc pentru raspunsul prompt
Buna ziua; vroiam sa va intreb daca pot plati retroactiv impozitul pe venit, venit obtinut din inchirierea unui apartament , dar pentru care exista contract doar pe primul an ? as vrea sa platesc impozitul pe venit, si cu penalitati desigur, insa nu stiu daca e posibil si cum ar trebui sa procedez, Multumesc