avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate cristinnaX

Activitate cristinnaX

Discuție divort urat
va scriu in numele mamei, si cer ajutor.

tatal meu bea de zeci de ani, eu doar asa mi-l aduc aminte. noi am fost 4 frati la parinti, iar acum toti suntem majori. cat am fost mici, mama refuza sa plece, pt ca ea considera ca sta si indura tot calvarul pt noi - o mare greseala.

in prezent, locuiesc doar parintii mei impreuna. acum mama nu mai vrea sa plece din casa aia pt . ca se gandeste sa nu o dea tata la abandon (putea sa plece la sora mea in strainatate si a refuzat) si pt ca, tata nu vrea sa se faca partaj sa isi ia fiecare partea, el nu vrea sa vanda apartamentul.

s-a ajuns si la a o lovi, dar ea refuza sa plece din casa, si implicit sa divorteze, de firca de nu ramane pe drumuri, avand in vedere ca el nu vrea sa imparta cu ea ceea ce i se cuvine. iar mama nu poate si nu vrea sa plece, iar casa sa ii ramana lui, dupa ce ca ea tine casa de zeci de ani, doar ea platind toate cheltuielile.

acum intrebarile mele:
1. cum se procedeaza la divort, astfel incat sa se faca partajul, chiar daca tata nu vrea?astfel incat sa beneficieze si mama de partea ei.
2. daca mama se muta de acasa, si introduce actiune de divort, o poate da tata la abandon, asa cum sustine?precizez ca ar tb sa plece di casa aia pt ca ar putea-o lovi grav cand ar auzi de divort.

va rog, astept sfaturi, sugestii si raspunsuri.
situatia asta dureaza de ani de zile, iar mama nu are curaj sa plece. dar trebuie sa existe o solutie, pt ca asta nu-i viata, nici pt ea, nici pt noi, copiii.
si sunt sigura ca raspunsurile la intrebarile mele ar putea salva viata multor altor femei care poate sunt in situatia ei si nu au curaj sa plece o data.

cu drag, cristina