avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate terenteionut

Activitate terenteionut

Buna ziua! in luna decembrie am semnat un contract cu o agentie de call center pt o perioada determinate de 12 luni. am facut perioada de training in luna decembrie, am inceput efectiv munca la sf lunii decembrie, 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. eu mai am un job, am specificat asta de la bun inceput. acum,pur si simplu nu mai pot fizic sa merg cu 2 locuri de munca...am depus azi o cerere de incetare a contractului de munca cu acordul partilor. mi se zice ca nu se poate,mi se solicita 20 de zile preaviz, imi spun ca nu se poate pt ca nu se poate....iar eu la randul meu le-am zis ca nu mai pot sa lucrez. ei imi zic ca nu se poate cu acordul partilor, ca dupa 3 zile imi desfac contractual indisciplinar,ma cheama in comisie...au zis ca nu se poate sa-mi dea azi o copie a cererii mele cu nr de inregistrare, tot ce am putut sa fac a fost o poza cu telefonul a cererii cu data de azi si semnatura mea, din partea lor nu apare nimic in afara de antetul firmei. am lasat-o sefului ierarhic si mi-au zis ca voi fi contactat dar mi-au dat de inteles ca nu se poate incetarea contractului de munca conf. art. 55,lit B.eu pe data de 10 ar trebui sa incasez salariul cuvenit pe luna ianuarie,bonurile de masa si probabil in luna martie deasemeni, sa mi se vireze in cont banii cuveniti perioadei 01.02.2016-08.02.2016, in aceasta perioada am muncit. inclusive bonurile de masa si eventual sa mi se calculeze dreptul de concediu cuvenit in aceasta perioada si sa fiu compensate financiar pt zilele cuvenite. As putea sa ma astept la neplaceri din parte lor sau sa sufar diverse consecinte financiare?
Multumesc anicipat pt raspunsuri si sfaturi!
Răspuns la discuția Indemnizatie mama
multumesc pt lamuriri!
Răspuns la discuția Indemnizatie mama
Buna seara! Sotia mea a urmat cursuri de manichiura pedichiura(curs atestat de Ministerul Muncii) in perioada 08.06.2015-07.08.2015, dupa absolvirea acestor cursuri,si-a cautat loc de munca, la sf lunii septembrie s-a angajat la un salon si dupa perioada de proba I s-a facut contractul actual de munca. nu avem posibilitatea sa ne platim noi cele 2 luni lipsa(taxe,impozite,contributii cas) pt a efectua cele 12 lui necesare?
Va multumim!
Buna ziua! Sotia mea este insarcinata,va naste in luna august. la locul actual de munca are contract de munca incepand din luna octombrie2015, prin urmare nu va avea in luna august cele 12 luni consecutive de plata a contributiei la stat pt a beneficia de indemnizatia minima de 600 lei. Se poate,si daca da, unde si cum putem plati aceste cotizatii catre stat pt lunile august,septembrie 2015 pt a avea cele 12 luni, cerinta obligatorie pt a beneficia de indemnizatie.
Va multumim!
Discuție plangere
Buna ziua si multumesc pentru interesul acordat. locuiesc la un bloc P+4 la ultimul etaj(4).in anul 2009 un vecin de palier ne-a cerut sa-i cedam dreptul de bun comun al acoperisului in scopul constructiei unei mansarde locuibile. am semnat si eu si majoritatea vecinilor acea procura de la notar in care ii cedam drepturile in acest scop. a inceput constructia, in acest moment este in punctul de decopertare a acoperisului in scopul creeri scari de acces pt mansarda,are acoperisul facut si tot ce tine de exterior,mai are de lucru in interior. acum, cu scara se creeaza un mare disconfort fonic cat si o foarte mare mizeie in casa scarii cat si in interiorul apartamentului, am incercat o discutie amiabila cu el si muncitorii lui cerandu-i sa diminueze aceste neplaceri( pe parcursul constructiei m-am ales cu pereti crapati, gauri data de bormasina in tavan``din greseala``,nu si-a asumat nici o raspundere in acest sens, am suportat eu cheltuielile si munca pt a-mi reface anul trecut apartamentul, nu am depus plangere, am zis sa fim oameni,vecini....si cred a a si depasit termenul limita acordat terminarii constructiei. vreau sa fac o plangere in acest sens, sa se ia niste masuri in vederea terminarii constructiei in conditii bune pentru toata lumea. daca la inceput a vcenit si nevorbea cu frumosul si ne ruga pe toti sa-l ajutam, sa-i semnam....dupa ce a primit ce-i trebuie ne trateaza pe toti cu indiferenta. e foarte nesimtit si nu mai pot sa accept inca 1 an-2 sa ma chinuie cu constructia lui si apartamentul meu sa se deterioreze in urma lucrarilor. stiu de la el ca a dat o ``atentie`` semnificativa administratorului si arhitectuilui sef de la primarie unde si cum as putea inainta o plangere??? va multumesc !

[Editat - nu discutam pe forum persoanele fizice sau juridice, multumesc pentru intelegere]