avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate martin0501

Activitate martin0501

Imi cer scuze, am citit pe aici, dar nu am cunostinte in domeniu si nu prea inteleg. Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Am un pfa din anul 2006. In urma cu 2 zile am fost la casa de pensii ca urmare a unei instiintari primite prin posta. Mi s-a spus ca trebuie sa platesc contributia (mentionez ca am de platit pe o perioada mai lunga pt ca nu am platit de la infiintarea pfa, dar platesc acea contributie lunara de 220 lei de peste un an), insa aceasta contributie se raporteaza la venitul brut conform spuselor dumnealor. Conform declaratiei 200, venitul brut este de aprox. 47000 lei, iar venitul net de aprox. 2100. Conform calculelor lor am de platit peste 20000 lei. Contributia se calculeaza ca % din venitul brut sau din venitul net? Exista un text de lege care precizeaza expres? As putea fi executat silit pt. neplata acestei contributii (mentionez ca platesc in continuare acei 220 lei/luna)? Multzumesc!!!
Salutare, am un pfa care a avut incasari pe anul 2011 de aprox. 47000 lei (ron), iar profitul este de aprox. 2500 lei. La casa de pensii mi s-a spus ca mi se calculeaza contributia in functie de suma totala incasata. E corect asa ceva? Multumesc!!!