avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate miha21

Activitate miha21

Sotul meu a fost concediat (motive ce nu tin de persoana salariatului )este in preaviz din data de 28.01.2015 pana in 25.02.2015 ,,angajatorul i-a adus o instiintare precum ca din data de 20.02.2015 intra in concediu ....este legal sa intre in concediu in timpul perioadei de previz ? Poate semna instiintarea ? cum se poate proceda in acest caz? Sotul meu poate refuza CO (sa nu il semneze ) si sa ramana numai in perioada de preaviz pana la data de 25.02.2015 ? Poti fi si in CO si in preaviz?
Va multumesc !
Daca intri in somaj indemnizat si trebuie sa platesti pensie alimentara cum procedezi ...in momentul in care iti faci dosarul de somaj trebuie sa spui ca ai de platit pensie alimentara ? (somajul nu este mai mult de 400 lei va opri aceeasi suma de bani din somaj pt pensie sau se recalculeaza pensia alimentara la un procent mai mic pana isi va gasi de munca ?
as dori sa ma inscriu la o postliceala de stat dar primesc indemnizatie crestere copil....daca ma inscriu pierd indemnizatia? ma poate ajuta cineva? unde sa ma adresez ca sa primesc un raspuns concret?
actiunea este introdusa de catre mama ...minorul are 3 ani ( iar eu nu am participat la cresterea lui ..adica din 2008 eu cu mama minorului ne-am despartit si nu am mai pastrat nici o legatura cu ea
data nasteri a copilului este 06.04.2009..iar data introduceri stabiliri paternitati vineri (25 mai 2012 am primit citatia...prezentare la proces 22 iunie 2012
ce sanctiuni pot primi daca nu ma prezint la proces avand in vedere ca am semnat citatia .eu cu reclamanta nu am fost casatoriti ..am trait in concubinaj . cand mam despartit de reclamanta ( in acest caz eu fiind paratul ) dupa cateva zile a venit si mi-a aratat un test de sarcina si raspunsul meu a fost ca nu sunt pregatit inca si i-am zis sa faca avort avand in vedere ca a mai facut un avort la 4 luni inainte de a avea noi o relatie si decizia ei a fost sa pastreze sarcina si ca ea se descurca singura si nu are nevoie de nimic...dupa 3 ani si un pic doreste pensie alimentara, sa recunosc copilul si sa imi fie trecut numele meu in certificatul de nastere al copilului dar numele copilului de familie sa ramana numele mamei . eu ce pot sa fac in acest caz?cum ma pot apara ? astept cat mai multe sfaturi .