avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate gogu2

Activitate gogu2

Discuție expertiza
ce fel de expertiza ar trebui ceruta in instanta pentru a stabili in functie de actele de la dosar, incalcarea clauzelor contractuale si recalcularea drepturilor salariale in functie de aceasta? expertiza contabila e in masura sa stabileasca ca pontajul s-a facut cu incalcarea cim si ccm? sau.. cum se procedeaza?
Răspuns la discuția rejudecare
O expertiză nu va putea fi încuviinţată atunci când se doreşte lămurirea unei probleme de drept, deoarece aceasta cade în sarcina judecătorilor. ori eu consider a fi problema de drept atata timp cit dovada falsului e la dosar si intocmirea acelor falsuri chiar daca nu as avut dovada ca sunt false in sensul exempluilui anterior s-a facut cu incalcarea unei clauze din cim. deci oricum actele respective incalca cim. si nu au nici nr de inregistrare fiind intocmite ulterior concedierii si special pt proces-cred eu. puteti va rog sa imi dati un raspuns in acest sens? ce ar trebui sa fac la primul termen la rejudecare? multumesc
Răspuns la discuția rejudecare
Multumesc. ma pot adresa parchetului Bucuresti avand in vedere ca pe plan local nu am incredere? ce inseamna cade in pretentii? dovada ca sunt false e la dosar deja. nu inteleg cum se procedeaza. ei au depus niste acte false iar eu am depus alte acte- publice de netagaduit -care dovedesc fix contrariul fata de ale lor. in urma acestei chestii instanta de recurs zice ca vrea expertiza si nu le anuleaza. mai exact: ei zic ca un lucru nu a fost fabricat la data x, eu depun copie de pe acel lucru care este public si fost distribuit in mii de exemplare la data x-scrisa pe el, si de care are cunostinta toata populatia din zona. mai dovada ca asta??
Discuție rejudecare
la casarea cu rejudecare in parte pe fond se poate cere din nou proba cu martori, chiar daca la prima judecata pe fond au fost audiati 2 martori pe aceeasi problema? instanta de recurs a constatat ca e nevoie de rejudecare si expertiza. daca da pot aduce alt martor pentru ca primul a mintit in favoarea firmei. cand si cum solicit asta? si daca inst de recurs a cerut expertiza cine o plateste? eu nu am cerut in recurs expertiza, ci la prima judecata pe fond cind s-a respins de altfel. nu mi se pare normal sa platesc expertiza contabila ca nu eu am depus acte false. Pot sa cer trimiterea dosarului la parchet pe motiv ca in el sunt mai multe acte false? la expertiza pot sa renunt? cum ar fi mai bine sa procedez? ce se intimpla cu aceste acte false? toata apararea lor se bazeaza pe ele. se anuleaza? cine castiga?
da este la tribunal. multumesc pentru raspunsuri. inteleg ca asta e singura solutie. ..:(
nu cred ca voi avea timp sa ajung la celalat. si daca partea adversa a facut cerere sa se judece si cealalta in lipsa ei? sau se opune la amanare ca are interes sa se judece fara dosar. alta varianta mai normala nu exista? de exemplu sa fac o cerere de pe acum la una dintre cele doua prin care sa solicit amanare pe motiv ca nu pot fi in doua locuri nici eu nici dosarul? adica asa mi se pare normal, trecand peste ineptia ca au fixat aceste termene fara sa stie de capul lor si unii de altii. normal ar fi sa se sesizeze ca au facut cretinismul si sa il remedieze ei. nu? nu exista o reglementare in acest sens? si dosarul l-au trimis la tribunal pentru rejudecarea dinainte de cele doua cica#-o.
ok si nu se intampla nimic daca plec din sala fara a mai sta sa se strige dosarul? dispar asa fara motivatie? si alerg sa ajung in partea cealalta?
multumesc. dar cum voi sti care se amana? si partea adversa unde se va duce? cum aflu la care va fi dosarul daca pentru ambele a fost fixata data x? nu inteleg cine o amana? :-/. daca voi fi la CA sa zicem , la tribunal nu va fi nimeni care sa solicite amanarea in acelasi timp-deci voi fi absent nemotivat.:-/ precizare: termenele au fost fixate deja.
Va rog daca poate cineva sa imi raspunda. e noaptea mintii... am facut revizuire la fond si contestatie in anulare la recurs. si stupoare... ambele au termen de judecata in aceeasi zi. una la tribunal si alta la curtea de apel. cum ma pot dedubla si eu si dosarul? la care se ataseaza? si mai e ceva termen de rejudecare inaintea celor doua! ce pot sa fac??:stunned:
Răspuns la discuția acte recurs
multumesc din nou. raspunsul lui a fost ca nu stia ca nu sunt in dosar. intrebare: cand avocatul partii adverse pune concluzii scrise la dosar la sfarsitul procesului pe fond, nu are obligatia de a face o copie si pentru cealalta parte? el zice ca nu