avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate nikmon

Activitate nikmon

Răspuns la discuția Revendicare
pusa2mimi a scris:

Ca sa se masoare ambele terenuri paratul trebuie sa faca cerere reconventionala in care sa solicite teren de la reclamant.Daca nu solicita se va masura doar terenul solicitat in actiunea depusa de reclamant.Va trebuie avocat!


Banuiesc ca si cererea reconventionala se depune intr/un termen legal....care este?
Discuție Revendicare
Buna ziua.S/au emis doua titluri de proprietate care se bat cap in cap, unul in 1994 pe un teren cu 140 mp mai putin decat evidenta din registrul agricol, iar altul in 2002 cu 300 mp mai mult decat era dat de la CAP.culmea, tot cel care a primit nejustificat 300 in plus revendica de la cel care a primit mai putin ca pe titlu.#-oAre vreo sansa sa castige si sa ia din suprafata celui care are mai putin pe titlu decat pe registrul agricol, si nu stapaneste in plus fata de titlu?si de ce obiectul expertizei este doar de masurare a celui care pretinde , si nu masurarea ambelor trupuri de teren? Are sanse doar reclamantul pentru ca reclama?
Buna ziua.Cineva care a deschis o societate in 2011 si a beneficiat de somaj conform nu stiu carui articol ....(erau patru categorii care se incadrau:absolventii din anul acela,persoane peste 45 ani,...etc) si vrea sa inchida srl dupa 1 an de la infiintare, are dreptul, sau trebuie sa restituie somajul primit, in cuantum de 500 roni lunar????
O cunostinta de-a mea a facut partaj succesoral, hotarare definitiva, s-a emis actele de punere in executare de catre reclamanti, paratii au formulat contestatie la executare, dar intre timp s-a grabit executarea de catre reclamanti si s-a pus in executare hotararea.Mai are rost sa de judece contestatia la executare, se mai poate schimba ceva????
Răspuns la discuția evaluare riscuri
Multumesc, aveti dreptate, accidente se pot intampla oriunde, eu ma informez doar pentru ca nu vreau sa arunc bani pe fereastra la firme care iti incarca factura aiurea, cladirea e construita de la fundatie de mine, este asigurata, si am evitat riscurile din start, scari nu am , parchet nu(mocheta), instalatia electrica este facuta cu profesionisti(prevede toate tipurile de protectie pe retea), raman de vazut riscurile producerii accidentelor la aparate.
Răspuns la discuția evaluare riscuri
gigipopa a scris:

Incercati pe internet sa cautati - firme pentru evaluare riscuri si va alegeti ce doriti.
Depinde la ce riscuri va referiti. Daca doriti evaluare riscuri pentru securitatea si sanatatea in munca a lucratorilor sunt firme autorizate de catre ministerul muncii, in conformitate cu prevederile Legii nr. 319/ 2006, sa presteze activitati de prevenire si protectie, evaluarea riscurilor ssm fiind una din componente.
Conform altor legi specifice, pot fi autorizate firme care evalueaza riscuri financiare, riscuri economice, riscuri de asigurari, etc.

Este vorba de o evaluare a riscurilor pentru securitate si sanatate in munca, dar fiind vorba de o firma cu un singur angajat(eu),si cu risc minim(o sala de fitness, aerobic), nu mi-este clar daca trebuie sau nu sa ma adresez unei firme de consultanta, sau daca fac eu cursul de ssm, atunci eu fac totul,teoria si pratica, eu ma instruiesc singura,??este vorba de o cladire care nici macar nu face parte din categoria celor cu aviz de la ISU si pompieri, desi am trecut pe la ei mi-au dat hartii din care rezulta ca nu este necesar avizul lor.
Exista firme de evaluare a riscurilor separat de SSM, sau evaluarea se face tot de catre o firma care face SSM??