avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate andreiunicat

Activitate andreiunicat

Ce cod ai ales? Mulțumesc
Buna ziua,

Ma numesc M. am si eu o situatie mai delicata si doresc putin ajutor. (cine este din bucuresti si poate sa ma ia maine la o "consultatie" va rog sa lasati un mesaj)

Lucrez la firma AB de aproape 4 ani dupa 1 an si jumatate am inceput sa fiu nevoita sa satu regulat peste program, am adus la cunostinta verbal de nenumarate ori ca, volumul in unele zile ale luni este foarte mare dar de fiecare data am primit raspuns vom aduce oameni si nu sa intamplat am tacut si am facut pt ca aveam nevoie de acest job si de bani generati nu aveam incotro. Dupa 2 ani si cateva luni am fost promovata pe functia Z functie total diferita de functia din contractul de munca si cu alte taskuri. Trecerea pe aceasta functie sa facut fara un act aditional semnat doar din luna urmatoare am primit salariu marit si am inceput sa fac taskurile cerute ...... dupa cateva luni taskurile au inceput sa se imulteasca si am inceput sa fac mult mai multe ore suplimentare am revenit tot verbal la ei ca nu mai pot mi sa promis ca se vor lua masuri dar nimic... in aceasta perioada am pierdut 2 sarcini si la toti medici care am fost nu au gasit o cauza sigura medicala miau zis poate este de la stres.Intre timp am fost avansata de 2 ori pana la postul de regional tot la fel fara act semnat (singurl act semnat a fost cu modificarea contirbutiilor prin care ei se angajau ca salariu meu sa ramana la suma X net).Intre timp pe langa orele state peste program directorul general a inceput sa vorbeasca "porcos" cu mine si sa imi spuna ce """" mare are el fapt sesizat verbal catre sefa mea directa (care a zis ca el este un lup alfa si ca asa este el) si sefa de la HR care mia zis sa merg sa discut cu el ..... In urma cu 3 luni am fost la ora 4 noaptea la urgente dupa ce cu o zii sau doua inainte am stat peste program pana la ora 22 .... cei de la urgente miau zis ca nu am nimic ce este doar un episod de panica si este cauzat din cauza stresului si munci excesive ( diagnostic urgente - Sindrom de Suprasolicitare ). Dupa aceasta vizita la urgente am decis sa discut cu directorul general care verbal mia promis ca se va face ceva am asteptat 3 saptamani si nimic. Dupa discutia cu directorul am primit un email foarte agresiv de la superiorul meu prin care imi spunea ca, nu am facut un task din zecile care deja le aveam si fizic in 8h nu aveam cum sa le mai fac, in acel moment am decis sa le scriu sa vina sa discutam taskurile care le fac leam enumerat si leam zis ca sunt prea multe si nu se pot face fizic in 8h, am starnit multe nemultumiri cu acest email. Urmatoarele zile am discutat cu directorul general , sefa mea directa si seful de la HR care desi in ultimul an am fost avansata au spus in cor ca nu sunt buna de nimic si jobul meu si al unei colege se face in 6h maxim. Dupa aceasta discutie am intrat in concediu medical si cand m-am intor am avut o discutie cu ei prin care leam cerut plata orelor suplimentare pe ultimi 2.5 ani si leam spus ca eu ma intor la munca pe taskurile din contractul de munca si salariul semnat( precizez in foaia aditionala este trecut salariul fara taskuri noi fara pozitie noua fara nimic).
Dupa calculele mele am executat aproximativ 700 ore suplimentare. Am dovezi pentru 300 ore si ceva emailuri. Pentru restul am doar martori care au fost cu mine la birou.


Intrebarile mele sunt:
1 - De cand am venit la birou eu nu mai am acces la uneletele sa imi pot executa taskurile din contractul de munca. (am facut o notificare in scris pentru acest fapt)
2 - Pot sa ma forteze sa fac taskurile pentru care eu nu am semnat?
3 - Orele suplimentare cum trebuie sa le cer? (pentru orele suplimentare ca dovada am ultimul email trimis de managerul meu acum o luna prin care imi spune direct dinou (celalalt email nu il am salvat nu credeam ca voi avea nevoie vreodata de asa ceva)sa nu imi inchiu ziua de la birou sau de acasa pana nu imi termin taskurile.)
4 - Ce ati face voi in cazul meu? Eu doresc sa ii fac sa plateasca .... pentru ca au profitat de mine cand nu am putut eu pleca....
5 - Doresc sa fac o sesizare la ITM si la organele statului legat de cele intamplate cum procedez?
6 - Ei pot sa imi modifice salariul fara sa semnez eu ceva?
7 - Orele suplimentare se poate arata o medie sau trebuie dovedite toate? (sunt 4 luni consecutive in care media sare peste 48h pe saptamana ...care e ilegal 100%)

Cine doreste sa imi faca dreptate si crede ca poate sa ma contacteze va rog foarte frumos.

Tot Respectul
M.
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca venitul realizat din inchirierea unui apartament detinut de mine si sotie se este inclus in calculul indemnizatiei. Contractul de inchiriere este pe numele sotiei.

Multumesc.
Legat de frigul din casa eu zic ca este din cauza izolari proaste si proasta distributie a caloriferelor... eu am certificat de clasa A pe apartament situat pe colt. Am vorbit cu un domn care face certificate energetice si a zis "In viata lui orice bloc nu ia dat clasa A la apartament pe colt cu 2 pereti exteriori"

Acest lucru ma pus pe ganduri.


AVLIL a scris:

Nu inteleg de ce a fost frig in apartament, trebuie verificat nivelul la care e apartamentul, orientarea lui, caci nu a fost o perioada chiar friguroasa... sa nu aveti si alte deficiente. Doar din polistiren de 3 (expandat sau extrudat?) nu trebuia sa nu va puteti incalzi cu caldura la maxim.


Constructia este finalizata in anul 2010 deci nu e cazul sa zicem trebe sa lucreze betonul sau alte chestii de genul zic eu am cunostinte minime in constructii.... Legat de apa de pe geamuri am vorbit cu un inginer in constructii mia zis ca este umidiatatea in casa foarte mare si nu se face ventilatie umidiate mare in casa poate duce la mucegai igrasie si ma imbolnavesc eu grav la un moment dat.

Legat de polistirenul de 3cm am vorbit cu un construcor el mia zis ca nu se mai pune de 3cm de multa vreme pe exterior asa ceva minim de 10cm si o alta problema nu am gasit pana acum vreo dovada ca a fost prins cu dibluri speciale ca apartamentul sa respire ( sa elimine aerul rau din casa).

Pe websiteu lor oficial scrie izolatie (termosistem) de 10cm exterioara care e o mare inselatorie.

Daca apelez la un avocat care sa ma reprezinte la ce sume credeti dvs ca ma poate duce in prima faza? si daca se poate ajunge la ceva.

Vreau un raspuns real nu ipotetic adica daca ati mai auzit cazuri care au ajung in instanta si sau rezolvat sau care sau rezolvat amiabil.

Multumesc

Multumesc pentru raspuns. O alta cale fara avocat nu exista? Nu stiu cat o sa ma coste si nu asi dori sa iau avocat si sa ajung sa nu imi permit .... stau prost cu bani momentan si nu doresc sa pierd ocazia sa mi se faca dreptate de organele abilitate.

Multumesc in avans pentru sfaturi.
Am zis de bani nu dispun sa ma mut in alta parte. Sunt proprietar aici . Ma scuzati pentru exprimare dar de fiecare data cand ma gandesc ma enervez foarte tare :). Multumesc
Am cumparat de la un dezvoltator firma foarte mare din bucuresti m-am mutat apartamentul este pe numele meu din 1 februarie .

Cum notific firma oficial? Eu am incercat amiabil sa ma inteleg cu reprezentantul firmei care se ocupa de bloc si mia zis ca venim azi maine si au trecut 3 luni si nu am remediat decat lucruri foarte marunte de genul o usa nu se inchidea lucrurile grave gen gresie de 2 feluri in bucatarie care nu am observato doar dupa ce m-am mutat si am spalat foarte bine gresia ....

Am trimis acum 2saptamani email la firma sa le cer mai multe acte legat de constructie sa vad ce materiale sau folosit dar nu au raspuns.

Cum sa procedez mai departe?

cyan a scris:

Ati cumparat de la vreun dezvoltator intr-un bloc nou sau de la un proprietar intr-un bloc vechi?
In primul caz puteti apela la garantie si la ANPC, in cazul doi nu aveti ce face, ganditi-va ca ati cumparat o masina SH si trebuia sa va uitati bine la toate detaliile.
In cazul in care in anuntul de vanzare si in contractul cu firma de intermediere sunt prezentate performante sau caracteristici nereale ati putea apela la instanta pe motiv de inselaciune, dar va fi greu de dovedit atata timp cat ati vizionat apartamentul. Doar pentru defecte ascunse si care v-au fost ascunse ati putea solicita ceva reparatii.


Am sa incep cu inceputul ca, toata lumea sa inteleaga ce doresc si de ce doresc acest lucru.

In 2016 am reusit sa strang avansul pentru un apartament in Bucuresti foarte bucuros am cautat oferte am gasit multe oferte am vizionat cateva si o oferta buna in Sector 1 zona Sisesti ma captat. Am contactat firma am vizionat la vizionare am obesrvat cateva probleme gen un geam spart mia zis se rezolva nea explicat ce materiale bune sunt ne fiind cunoscator l-am crezut pe agent izolatie exterioara de 10cm ... totul parea ok.

Am inceput demersurile am data avans de 15% si restul urmeaza banca sa il vireze dupa o saptamana eu am cerut in acel timp de o saptamana sa ma pot muta sa mut mobila etc am fost refuzat "motiv daca nu imi da banca restu de bani" ok am zis bine asta e o saptamana extra nu conteaza.

Pe data de 1 februarie am semnat la notar si m-am mutat in noul apartament dupa cateva zile am observat nenumarate nereguli (probleme) nu facusem asa zisa receptie la apartament asa ca au remediat cateva din ele restul ex: puscat tencuiala langa un geam pe exterior au zis o rezolvam cad vine caldura am zis ok am semnat hartia de primire apartament si mi-am continuat viata.

Dupa 3 saptamani am observat probleme grave in apartament gen apa pe sticla de la termopane , izolatia exterioara am fost mintit ca este de 10cm si ea este de 3cm (am observat acest lucru cand mi-am montat hota au carotat gaura si este polistirent de 3cm nu 10cm...) In apartament este frig desi caldura era la maxim.... am sesizat aceste lucruri la administratorul de blocuri mia zis ca nu are ce sa faca doar nu o sa izoleze blocu pentru mine sau sa puna exemplu alta gresie in baie pt ca apa merge catre cada nu la scurgere..... + curge apa pe langa termopane ....

Doresc sa chem echipa de muncitor sa remediez dar nu vreau pe bani mei eu am platit ceva si sunt multe probleme ascunse care am fost inselat si mintit pe fata. Sau sa imi dea bani inapoi pe apartament. Nu sunt doar eu in aceasta situatie mai am si alti vecini cu probleme similare...

Va rog sa imi ziceti cum sa procedez de bani nu dispun sa ma mut ...de abea am strans bani pentru avans..
Răspuns la discuția Promovare afacere neconventionala
Nimeni nimic?