avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate donbarlone

Activitate donbarlone

Va multumesc pentru raspuns. Acest partaj prin atribuire se poate face la un mediator sau notar, nu?
Buna ziua, împreună cu doi prieteni am participat cu bani la construcția unei case, care ulterior a devenit proprietatea noastră. Eu am decis sa nu mai particip in continuare la finisarea construcției , banii fiindu mi restituiți de cei doi. As dori să știu care ar fi modalitatea cea mai ieftina de a renunța la dreptul meu de proprietate în favoarea celor doi. O vânzare ar implica și plata unui impozit cred și a unor taxe notariale în funcție de evaluarea imobilului. Exista altă modalitate de a transfera partea mea către cei doi?
Răspuns la discuția Vanzare imobil fara partaj
Va multumesc
Buna ziua, dupa divort nu s a facut partaj cu privire la un imobil, cei doi fosti soti ramanand coproprietari. Pot fi probleme la vanzarea acestui imobil, desi ambii coproprietari sunt de acord cu vanzarea?
Buna dimineața,

Conform Hotărârii nr. 43 din 1 iulie 2021 privind aprobarea listei țărilor/teritoriilor de risc epidemiologic ridicat, criteriile pe baza cărora se stabilesc acestea, precum și a regulilor de aplicare a măsurii carantinei asupra persoanelor care sosesc din acestea în România, emise de CNSU si publicata în MONITORUL OFICIAL nr. 658 din 2 iulie 2021, lista și clasificarea țărilor/teritoriilor de risc epidemiologic ridicat în vederea stabilirii persoanelor asupra cărora se instituie măsura carantinei de 14 zile cu privire la cei care sosesc în România din acestea se publică pe site-ul www.insp.gov.ro. Este clar specificat acest site, dar aceasta lista nu e publicata pe siteul menționat in hotărârea CNSU, ci pe siteul www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19.
Poate fi atacata decizia de carantinare care se ia in funcție de aceasta clasificarea a tarilor întrucât aceasta clasificare nu e menționata pe siteul publicat in Hotararea CNSU? Este valabila aceasta decizie a DSP?
Buna ziua, am un credit de nevoi personale la care dobanda este compusa din marja fixa a bancii , indicele Euribor 6M si un cost al rezervelor minime obligatorii (ultimile doua fiind variabile).
As dori sa stiu daca acest cost al rezervelor minime obligatorii este legal conform Ordonantei 50 din 2010, intrucat banca imi solicita semnarea unui act aditional prin care dobanda sa fie formata din Euribor 6 M si marja fixa a bancii la care se adauga acest cost al RMO, deci o marja fixa a bancii marita fata de cea initiala de la semnarea contractului.
Conform articolului 35 din Ordonanta 50 din 2010 alin 1 pct a si b nu pot fi majorate sau introduse alte costuri aferente contractului, cu exceptia costurilor impuse prin legislatie;
Acest cost al RMO este un cost impus prin legislatie clientilor bancilor sau doar bancilor, obligate la constituirea RMO la BNR?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
dtomescu a scris:

Buna ziua,

Pentru aceeasi problema eu am dat banca in judecata. Acelasi tip de credit, aceeasi valuta. Am urmat aceeasi pasi ca si dvs, am primit niste raspunsuri/propuneri care cu indulgenta pot fi numite "jignitoare". daca doriti detalii de procedura si recomandari puteti sa ma contactati, vi le ofer cu placere.


Buna ziua
Ma aflu in aceeasi situatie cu ceilati si ma gandesc daca se poate schimba ceva avand in vedere ca Ordonanta nr 174/2008 nu se aplica retroactiv.
Am primit raspuns de la banca si trebuie sa semnez un act aditional prin care se modifica dobanda in minus, dar totusi marja aplicata (9,4% la un credit pentru nevoi personala) este prea mare in conditiile in care BNR a scazut RMO la valuta, iar dobanda initiala , in aprilie 2007 era de 8,4%, cand LIBOR CHF era 2.12% deci marja ar fi fost 6,28%.
Ati rezolvat ceva prin darea in judecata ?
buna ziua , sper ca ma poate ajuta cineva
vreau sa cumpar un teren care face obiectul unui antecontract de vanzare cumparare in doua parti; din antecontract reiese faptul ca data incheierii ctr de v/c sa fie 27.09, cu posibilitate de prelungire de maxim o luna (deci 27.10), ceea ce nu s a intamplat. In caz de reziliere vanzatorul plateste de 5 ori avansul; iar cumparatorul pierde avansul.
Vreau sa stiu daca acest antecontract mai este valabil .
Promitentul cumparator a achitat un avans apoi a dat intregul pret fara a se consemna printr o chitanta cerandu le promitentilor vanzatori sa scrie de mana, pur si simplu , pe antecontract ca si au primit banii si sa semneze .
Ce ar trebui sa i cer promitentului cumparator sa declare pt a renunta l drepturile din antecontract si apoi sa inchei cu vanzatorul ctr de v/c.
buna ziua , sper ca ma poate ajuta cineva
vreau sa cumpar un teren care face obiectul unui antecontract de vanzare cumparare in doua parti; din antecontract reiese faptul ca data incheierii ctr de v/c sa fie 27.09, cu posibilitate de prelungire de maxim o luna (deci 27.10), ceea ce nu s a intamplat. In caz de reziliere vanzatorul plateste de 5 ori avansul; iar cumparatorul pierde avansul.
Vreau sa stiu daca acest antecontract mai este valabil .
Promitentul cumparator a achitat un avans apoi a dat intregul pret fara a se consemna printr o chitanta cerandu le promitentilor vanzatori sa scrie de mana, pur si simplu , pe antecontract ca si au primit banii si sa semneze .
Ce ar trebui sa i cer promitentului cumparator sa declare pt a renunta l drepturile din antecontract si apoi sa inchei cu vanzatorul ctr de v/c.
buna ziua , sper ca ma poate ajuta cineva
vreau sa cumpar un teren care face obiectul unui antecontract de vanzare cumparare in doua parti; din antecontract reiese faptul ca data incheierii ctr de v/c sa fie 27.09, cu posibilitate de prelungire de maxim o luna (deci 27.10), ceea ce nu s a intamplat. In caz de reziliere vanzatorul plateste de 5 ori avansul; iar cumparatorul pierde avansul.
Vreau sa stiu daca acest antecontract mai este valabil .
Promitentul cumparator a achitat un avans apoi a dat intregul pret fara a se consemna printr o chitanta cerandu le promitentilor vanzatori sa scrie de mana, pur si simplu , pe antecontract ca si au primit banii si sa semneze .
Ce ar trebui sa i cer promitentului cumparator sa declare pt a renunta l drepturile din antecontract si apoi sa inchei cu vanzatorul ctr de v/c.