avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate cecec

Activitate cecec

Răspuns la discuția sopron versus hala
Odata cu incadrarea corecta a cladirii in grupa de constructii pentru care s-a cerut autorizarea se va vedea ca faptic nu s-a construit acel sopron (in dex este o cladire din lemn fara pereti!!!) ci o hala industriala ,nu exista autorizatie pentru hala ,a fost o diversiune . Nimeni nu primeste aprobare sa faca un depozit de cereale plus SMA in intravilan.As cere anularea autorizatiei de construire si sigur ca as vrea demolarea ei ; cu siguranta este aproape singurul mod in care se poate
reveni la ce a fost inainte.
Răspuns la discuția sopron versus hala
Va multumesc inca o data pt suport ,si vreau sa intreb doar atit : daca fac o cerere in instanta sa fie numit un expert in constructii neutru cum se obisnuieste ,sa faca o expertiza a cladirii ,ca se vede din satelit ,damite de pe drum (daca aveti curiozitatea dati in google map sofronea 619 ),credeti ca as avea macar punctul de plecare pentru a dovedi reaua intentie ,si chiar inducerea in eroare in mod intentionat a organismelor statului?O expertiza ,asa costisitoare cum este ar face lumina cu ce ma invecinez :sopron sau hala.
Răspuns la discuția sopron versus hala
va multumesc ,la asta nu m-as fi gindit !
Răspuns la discuția sopron versus hala
Cu siguranta sa nu mai faca galagie ,lucru care nu se poate intimpla atita timp cit lucreaza nonstop fara orar,cu rude ,prieteni ,zilieri,si mai ales nu folosesc hala doar ca si depozit :uneori repara masini sau utilaje,altadata le vopsec ,spala tractoare ,taie cu flexul de dimineata pina seara, depoziteaza cantitati imense de azot in curte (mai urmeza sa patim ca la Mihailesti).Toate aceste lucruri nu s-ar intimpla daca acesta hala nu ar exista ,ea a fost construita ca si anexa gospodareasca in acte ,pentru care nu e nevoie de acordul vecinilor sau de prea multe aprobari (sustin primarul si referentul de la urbanism ). De aceea punctul de la care trebuie sa plec in instanta este ca nu este o anexa gospodareasca ,a fost gindita si construita ca parc de masini si utilaje agricole cu ajutorul fostului viceprimar care si-a lasat fiul pe acelasi post (doar regii mai isi pun copii pe tron ! si la Sofronea jud Arad din cauza minoritatii maghiare care au votat fiul in locul mamei ).
Am facut o adresa si la Inspectoratul Judetean in constructii si am primit acelasi raspuns :este in regula ,au trimis primariei Sofronea o adresa sa verifice ei! Uimitor ca nu au trimis un inspector sa verifice ,au trimis primaria sa se autoverifice si sa-si dea nota !Ar fi fost culmea sa spuna ca nu e in regula .
Directia Agricola ai tine in brate ,ca ei dau autorizatii de depozit pe proprie raspundere,si la o discutie aproape amicala cu seful de acolo (asa i sa adresat doamna secretara) mi s-a spus ca poti sa tii cite utilaje ai unde vrei ca nu este nici o lege care sa te ingradeasca ,poti sa deranjezi si sa te invirti cu ele cum vrei ,azi ai 5 maine 20 ,nu conteaza !
Ma gindesc sa merg in audienta la Consiliul Judetean Arad ,care are seful in opozitie cu Primaria Sofronea si sa fac si presa sa intervina ,nu pot sa cred ca in urma cu 50 de ani statiunile de mecanizare erau la un km de localitate si acum legea zice ca pot sa faca ce vor la 20 de metri de casele oamenilor .Vorba vine ,legea,ca am gasit ordinul 119/2014 care mentioneaza ca depozitele de cereale se construiesc la 200 de metri de localitati .De aici dorinta noastra de a dovedi ca nu este un sopron ,a anula autorizatia de construire data ilegal si instanta sa hotarasca ce e defacut ,ca dupa proverbul un prost arunca o piatra in balta si 10 destepti nu o pot scoate ,banii multi pe mina prostilor sint periculosi .
Am discutat si cu alt referent de urbanism din alta localitate si sugestia era sa ma adresez instantei ,ca se judeca pe lege ,care nu a fost respectata . Mai ale procentul de ocupare a terenului . Va multumesc pentru opinii !
Răspuns la discuția sopron versus hala
Referentul care se ocupa de urbanism nu vrea sa ne arate proiectul ,ne tot spune ca sopronul este o anexa gospodareasca si nu scrie nicaieri in lege cum trebuie sa fie .Monstruoasa cladire cu pereti de beton armat are intre 484 de metri patrati cum scrie in proiect (am reclamat si la ISU ARAD ,din adresa ISU reiese suprafata)si 600 .Avem nesansa sa aiba rude in primarie si oriunde am reclamat (Inspectoratul in constructii,Directia Agricola ,ISU,toti vin pe la primarie inainte de control si ne trimit raspunsuri ca totul este ok ,in timp ce in fata casei noastre s-a construit un depozit de cereale de 1000 de tone ,si un parc industrial cu tractoare ,combine ,semanatori si combustibilii aferenti de care cauza nu mai putem trai .
Depozitul este inregistrat la MADR ,fara sa fi cerut de la primarie schimbarea destinatiei din sopron in depozit autorizat . Sopronul a fost construit in iulie 2014,autorizatia de construire s-a dat in 4.11.2014 si receptia lucrarilor s-a facut la 8.12.2014.Am avea vre-o sansa sa primim copii dupa aceste acte de la primarie ? sau doar o instanta le poate cere?
Răspuns la discuția sopron versus hala
cui sa le trimit ca este asa de evident ,dar nici macar Inspectoratul in constructii nu isi face treaba ! exista vre-un act normativ care prevede exact ce e o hala ,de la ce dimensiuni o cladire nu mai e sopron ?
Cum pot sa fac dovada faptului ca la adresa vecinilor mei este construita o hala de 600 mp si nu un sopron asa cum scrie in autorizatia eliberata de primarie.
pe scurt vecinii mei au o activiate agricola mare,sint arendasi ,poseda o multime de utilaje agricole si fac zgomot toata ziua ,inclusiv duminica ;de asemenea au o intreprindere individuala constituita cu sediul in alta localitate ,dar in fata casei mele de fapt au un punct de lucru nedeclarat .Partea cea mai trista este ca au suportul primariei (sint rude cu viceprimarul),si chiar daca au construit o hala de 600 metri fara autorizatie ,primarul ma lamureste ca o persoana fizica poate face ce vrea el ,vinde produse,repara utilaje ,chiar face ce vrea fara sa respecte nici o lege . Ma poate ajuta cineva?
:(

Prima de mobilitate
Fiica mea a absolvit facultatea in 2014;din noiembrie (aprox) pina in mai 2015 a avut statut de somer .
In legea 76/2002 se prevede la art 75 ca inclusiv persoanele care sint someri de lunga durata ar putea beneficia de prime de mobilitate.
Cea mai mare problema este ca AJOFM arad refuza sa o reinscrie in baza lor de date pe motiv ca nu ar avea nici un beneficiu ??? si din aceasta cauza nu poate dobindi statutul de somer de lunga durata neindemnizat.
Deci chiar daca si-ar muta domiciliul in o alta localitate,angajindu-se, nu poate beneficia de prima de mobilitate .
pe de alta parte au trecut deja doua luni de cind tot incearca sa ai lamureasca pe cei de la somaj ,iar legea zice ca trebuie sa stai 6 luni cu acest statut.