avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters255097

Activitate ContSters255097

Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Vrea sa faca testament, copilul este prea mic. Pot semna ca sunt deacord cu testamentul? Multumesc
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Apartamentul vrea sa i-l doneze pe numele meu, deci partea lui din apartament este donata mie. Imobilul care i-l are impreuna cu actuala sotie, partea lui vrea sa i-i ramana copilului lor. Ideea este ca tatal are un mar: jumatate la un copil si jumatate la celalat, chiar si codita vrea sa o imparta intre noi:))ca sa zicem asa.Nu doreste scandal pe avere cum mai vede el pe la tv sau sa bage ura intre noi fratii. Exista doua apartamente modeste si doi copii. Nu stim cum sa facem cu actele ca sa fie toata lumea linistita si multumita, si sa nu fie un copil in avantajul celuilalt.
Buna ziua
Situatia mea este urmatoarea: tatal meu este recasatorit avand si un copil din casatoria respectiva, apartamentul care i-l are impreuna cu mama i-l inscrie pe numele. Tatal impreuna cu actuala sotie si-au cumparat un apartament. Intrebarea este: eu, majora, pot face un act semnat la notar sau ceva de genul in care sa renunt la partea mea din imobilul lor in cazul decesului tatalui meu?? Mentionez ca tata nu a decedat dar vreau sa fac un act inainte pt linistea familiei lui.
Ce este mai bine sa faca sotul: testament sau donatie pentru copilul din prima casatorie?
se recomanda sa lase doar partea lui din apartament sau sa faca un singur act impreuna cu fosta sotie pentru a-i lasa copilului casa?
in cazul in care se recomanda sa lase doar partea sotului, trebuie sa fie prezenta si fosta sotie la intocmirea actelor?multumesc
Deci dupa achizitionarea casei sotul va putea sa faca un testament in care dupa deces partea sa de casa sa-i revina copilului nostru? se poate face ca partea lui sa revie mie si copilului sau doar la copil? iar cu copilul din prima casatorie trebuie sa faca testament sau donatie?
Pe numele copilului nostru m-i separe un pic cam complicata situatia. si la urma urmei nu stiu cum va fi copilul peste 20 de ani, s-au intamplat multe cazuri in care parintii au trecut casa pe numele copilului si s-au trezit in strada. as vrea noi ca parinti pe parcursul vietii sa avem dreptul absolut asupra casei nu sa fiu la mana copilului. sigur trebuie sa fie si alta varianta.
Buna ziua,
As dori niste informatii in legatura cu urmatoarea problema:
- actualul meu sot are un copil major din prima casatorie.
- el impreuna cu fosta sotie detin un apartament cu 3 camere, partajul nefacandu-se inca
- ei au cazut deacord sa doneze acel apartament copilului
- intrebarea ar fi urmatoarea: daca eu si sotul ne cumparam un apartament avand si un copil minor impreuna cum ar trebui sa procedam ca celalat copil din casatoria anterioara sa nu aiba drept asupra bunului nostru dupa moartea sotului
- sunt de acord ca sotul sa cedeze partea lui din imobil copilului din prima casatorie dar nu vreau sa ma trezesc peste ani de zile ca trebuie sa cedez si o anumita parte din imobilul nostru aceluiasi copil
- deci copilul din prima casatorie sa ramana cu acel apartament cu 3 camere si plus dreptul la apartamentul pe care eu il cumpar cu sotul:O??nu ar fi corect nici fata de mine dar nici fata de copilul nostru
Cum ar trebui sa procedam ca lucrurile sa se desfasoare corect si nici un copil din ambele casatorii sa nu fie in pierdere sau in castig unul fata de altul dupa decesul tatalui?
Răspuns la discuția Partaj masina
Si cu actuala masina adica bunul comun cu fosta nevasta cum trebuie sa procedam? ca pe amandoua nu ne putem permite sa le tinem.
Discuție Partaj masina
Buna ziua! sunt casatorita cu sotul meu anul acesta. el divortat in 2007 are impreuna cu fosta sotie un apartament in care locuieste ea cu fetita si o masina pe care o foloseste el, partajul inca nu a fost facut. Masina este destul de veche iar noi ne dorim sa achizitionam alta. In cazul acesta cum ne sfatuiti sa procedam cu actuala masina care este un bun comun cu fosta sotie in asa fel incat sa nu avem necazuri cu fosta nevasta cand o cumparam pe cea noua. Partajul la apartament inca nu ne permitem sa facem d.p.d.v financiar.
Buna ziua! Sunt casatorita cu sotul meu de o luna si intentionam sa ne cumparam un apartament impreuna. Sotul a fost divortat in 2007, are impreuna cu fosta sotie un apartament la care nu a fost facut inca partajul. In cazul in care noi ne cumparam un imobil si ulterior fosta sotie sa deschida partajul exista riscul sa aiba drept si la casa noastra??