avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters255159

Activitate ContSters255159

Răspuns la discuția Prescriptie
Da eu sunt legatarul, si pe urma a urmat antecontractul.de v/c .....
Discuție Prescriptie
Buna ziua.
Am o nelamurire in legatura cu succesiunea. In speta cazul sta in felul urmator.
Tatal a decedat mai bine de 3 ani, detin un testament urmat de un antecontract v/c cu clauza de intretinere. Suntem 2 frati, dar celalalt frate a deschis succesiunea in instanta, dar nu am avut nici un termen deoarece instanta a aunulat cererea depusa si s-a dezinvestit de caz(sentinta definitiva).
Stiind ca testamentul cat si reductiunea liberalitatilor excesive se prescriu dupa 3 ani, pot in acest caz sa ma adresez unui notar pentru a obtine un certificat de mostenitor, deoarece problema e ca nu am utilitati in casa(apa, gaze)
Va rog sa-mi raspundeti cum e mai bine ca sa termin cat mai repede.
Cu multumiri.
Răspuns la discuția Prescriptie
Multumesc pentru raspuns.
Dar mi-e neclar un aspect. Daca a acceptat mostenirea in termenul legal de un an, si nu a facut (nici macar succesiunea in sine nu s-a facut la notar sau la tribunal) reductiunea liberalitatilor excesive se prescrie dupa 3 ani, ce semnificatie are acest aspect ?
Discuție Prescriptie
Am o nedumerire ,care consta in faptul ca am un testament, urmat de un antecontract de v/c cu clauza de intretinere. Iar intrebarea mea consta daca au trecut 3 ani si ceva cei care sunt mostenitori rezervatari stiind de acest testament si antecontract, nu au contestat acest testament nu au cerut reductiunile excesive , se fac straini de mostenire ?
Cu multumiri .
Buna ziua.
Suntem 2 frati, iar eu detin testament si un precontract de v/c cu clauza de intretinere.
Problema de care ma lovesc consta in faptul ca fratele nu doreste sa vorbim de succesiune cu toate ca a acceptat mostenirea, si ma tot poarta prin tribunale, sub diverse pretexe, iar ultima isprava a inaintat dosarul cu "reductiunea liberalitatilor excesive " pe care l-a suspendat, pe motiv ca a deschis un nou dosar "succesiune", dar am aflat ca a fost anulat de instanta. Au trecut 3 ani de la decesul parintelui, si in acest caz se poate vorbi de o prescriptie ?
Au trecut mai bine de 2 luni de cand succesiunea a fost respinta si reductiunea excesiva nu a mai fost pusa pe rol.
Se considera caz penal daca o firma (x) (contract de comodat) in fata instantei, a prezentat dovada ca nu mai detine acel spatiu, iar titularul de drept s-a judecat cu altcineva (y)care a preluat acel spati, de la firma x
Sendinta s-a dat, favorabil, dar surpriza consta ca acel altcineva(y) i-a inapoiat spatiul firmei (x). Si x nu permite accesul in spatiul respectiv.
La registrul comertului figureaza ca doar spatiul de lucru si l-a mutat dar nu si sediul social al firmei.
Cum sa procedez mai departe ? In ce articole penale se incadreaza aceasta fapta ?
Cu multumiri.
Discuție litigiu
Tatal meu, a avut un process pe rol privind evacuarea comodatarului de la demisolul casei. In timpul procesului comodatarul a cedat spatiul celuilalt coproprietar, fara acordul proprietarului de drept.( fac precizarea ca la registrul comertului printre altele se cere ca spatiul in folosinta sa nu fie in litigiu, si sa aiba semnatura coproprietarilor daca sunt de accord). Si a fost nevoit ( tata) sa sa judece cu coproprietarul (fiind demisol au fiecare cota parte adica 1/2.) Intre timp tatal meu a decedat, si mi-a sosit pronuntarea sedintei fiind favorabila. Eu ca mostenitor legatar, cu hotararea in mana m-am prezentat la coproprietar sa-mi dea cheile, si atunci aflu cu stupoare ca nu el e proprietar si sa vorbesc cu comodatarul.
Din acest punct de vedere, cum sa procedez mai departe ?
Comodatarul a facut o declaratie falsa la judecatorie precum ca a predat spatiul? (in fond e numai chirias, si nu-mi da voie sa intru la demisol.
Cum sa procedez mai departe ?
Il dau in judecata, si sa se repete acelasi scenariu ? ( Adica hai vecine ia demisolul si dupa proces eu sunt la comanda
Mai fac precizarea ca , cadastrul nu s-a facut, nefiind finalizate ,deoarece tata a decedat intre timp, dar exista un act de vanzare -cumparare cu specificatiile de rigoare.
Cu multumiri.

Am o problema !
Tatal a decedat in decembrie, si neavand acordul copropritarului nu s-a putut incheia un contract cu Apa Nova. Avand in vedere ce eu sunt mostenitor legal si testamentar, fratele meu a depus o sesizare la Apa Nova care ne-a ridicat contoarul, si drept urmare nu mai avem de unde sa luam apa , decat sa ne rugam de vecini. Nu santem in relatii cordiale, si a facut acest lucru in speranta ca o sa cedez, si o sa renunt la mostenire,
Intrebarea mea este; e o forma de santaj sau nu . Daca nu va rog sa-mi explicati.
Cu stima.
Răspuns la discuția Mostenire
Antecontractul l-am incheiat intre mine si tatal meu pe o parte a imobilului. si printre altele se specifica in antecontract ca o sa am grija de el, il ajut cu mancare si medicamente ....etc.
Are vreo valoare acest antecontract ?
Răspuns la discuția Mostenire
da am toate chitantele doveditoare de la inmormantare. Mama e divortata . Ce a avut tata e dupa divort,Intrebarea mea personala e ...ceea ce am antecontractul de vc e atacabil ?