avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Activitate g_leabu

Activitate g_leabu

Răspuns la discuția despagubire societate asigurari
multumesc de sfat....pasul urmator e sa fac un deviz de reparatii la service apoi voi merge cu el la societatea de asigurari sa vad ce au de spus....
buna seara... numele meu e george si am nevoie de o indrumare la urmatoarea problema : saptamana trecuta tatal meu aflandu-se oprit la o trecere de pietoni a fost lovit in spate de catre alta masina asigurata la [editat]. in urma impactului au rezultat decat pagube materiale si anume : remorca : oblon spate trebuie inlocuit, obloane laterale de reparat, protap si sistem prindere de inlocuit, sistem iluminare si semnalizare de reparat - conform constatare asigurator ( deviz de reparatie nu mi s-a intocmit pt ca era primul caz de genul asta cu care s-au confruntat, urmand sa intocmesc un deviz la un service apoi sa ajung din nou la ei); masina : bara spate trebuie inlocuita, carligul de tractare de reparat ( spun ei, dar la service s-a constatat ca e pe jumatate crapat in locul de prindere de caroserie), haion de inlocuit - conform constatare asigurator. pentru masina mi s-a intocmit si un deviz de reparatie care ajunge la valoarea de 2100 ron. mergand cu acel deviz la un service agreat de societatea de asigurare, mi s-a spus ca la valoarea asta masina mi se poate repara doar cu piese sh intrucat valoarea totala a manoperei de de cca 230 ron, iar cea a pieselor noi ( verificata si de mine la mai multi distribuitori) depaseste 3000 ron. intrebarea mea este urmatoarea : este legal si corect sa se procedeze asa ? ce pot face eu in acest caz?daca vreau sa-mi repar masina cu piese noi, cine va suporta diferenta?

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor de societati. Va multumim]