avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate puslic

Activitate puslic

Răspuns la discuția problema garantie telefon
Ok multumesc

Dar vreau sa stiu, deoarece n-am mai depus pana acum o reclamatie la ANPC, cum rezolva ei situatiile asemanatoare cazului meu? Sunt de partea consumatorului aceste institutii? Ca parca nu mai am incredere in nimic in tara asta
Cunoasteti cazuri asemanatoare cazului meu cu garantia telefonului?
Răspuns la discuția problema garantie telefon
Si care ar fi pasii de urmat pentru o plangere la ANPC? Si cum ar trebui sa arate o astfel de plangere?

Răspuns la discuția problema garantie telefon
Multumesc. Mai astept si alte pareri.
Nu mi-ati spus pe cine dau in judecata mai exact, ca nu cred ca dau in judecata producatorul direct, am explicat de unde l-am luat si in ce service a fost trimis telefonul. Nu ii pot da in judecata pe cei de la LG Romania deoarece telefonul meu achizitonat de la marketonline.ro a fost destinat pietei din Emiratele Arabe.

Iar probele lor sunt colturile ciobite si ecranul spart, care dupa cum am mai zis, nu au legatura cu problema lor de fabricatie. LG Electronics spune asta, nu eu
Buna seara.
Am achizitionat un telefon Nexus 5x in aprilie 2016 de la marketonline.ro care mai apoi au fost preluati de cei de la cel.ro
Pe certificatul meu de garantie serviceul care se ocupa de produse se numeste Kelion Online Concept, unde am trimis si telefonul pentru reparatie.

Telefoanele Nexus 5x au venit la pachet cu un defect de fabricatie, mai exact efectul bootloop care in urma instalarii acestei probleme telefonul e bun de aruncat la gunoi.
Acest defect de fabricatie a fost recunoscut de firma mama, de LG Electronics iar in strainatate clientii care veneau in service cu aceasta problema li se restituia inapoi suma de bani sau un telefon nou, fara alte verificari asupra telefonului.

La noi in Romania serviceul se leaga de colturile ciobite, display spart, mai pe scurt se leaga de socuri mecanice, insa dupa cele recunoscute de LG Electronics, socurile mecanice nu au de-a face cu problema lor de fabricatie. Drept pentru care telefonul meu a incetat sa mai functioneze abia la 2 luni dupa ce l-am scapat pe jos.

Cei de la service mi-au pozat telefonul mai rau ca la o sedinta foto incercand sa scoata in evidenta toate zgarieturile si utilizarea neconforma pentru a se spala pe maini cu garantia mea. Tot ce trebuiau ei sa faca era sa-mi inlocuiasca placa de baza si nu displayul si nici colturile sa le inlocuiasca cu altele noi. Eu am trimis telefonul in service STRICT pentru placa de baza cu defecte de fabricatie si nu pentru display spart.

Ca si client ma simt inselat pentru ca de la bun inceput telefonul a avut probleme iar acum cand trebuie sa beneficiez din plin de garantie ei se leaga de display spart si colturi ciobite.

Doresc sa ii dau in judecata numai ca nu stiu pe cine mai exact sa actionez in judecata; actionez serviceul, adica pe cei de la Kelion Online Concept?

Voi ce parere aveti de aceasta problema a mea?

Multumesc
Care ar fi definitia din lege a cuvantului extindere constructie?
Sunt in situatia in care doresc sa ma extind cu o constructie pe un teren invecinat, concesionat, si doresc sa stiu exact ce semnifica acest termen - extindere constructie
Buna seara,
Gasesc pe net niste articole/legi care sa-mi explice cum ar trebui structurat un restaurant?
Arhitecta cunostea toate detaliile, insa eu nu. Mi-a zis ca un restaurant ar trebui dotat cu o camera in care tin legumele, o camera pentru carne, o camera pentru peste; la fel si cu frigiderele, fiecare produs rezulta frigidere separate.

De asemenea mi-a mai spus sa scot certificat de urbanism pentru spatiu alimentatie publica, si nu restaurant. Ce impact au aceste expresii intr-un CU?

multumesc
buna seara,

se poate intabula o cladire fara titlu de proprietate, dobandita prin semnatura privata (mai exact dobandita prin factura si chitanta), care se afla pe un teren cu drept de superficie?

in aceeasi situatie, se poate face si cadastru?

multumesc
Durata dreptului nu se mentioneaza, ceea ce rezulta ca am acest drept 99 de ani, corect?
Am 800 de mp drept de superficie asupra terenului, din care 300 mp e doar terenul aferent constructiilor.
Si daca ma aflu in situatia in care nu se mai poate repara? Trebuie sa existe o cale prin care sa-mi apar dreptul de superficie in cazul in care sunt in imposibilitatea de a mai aduce reparatii imobilului.

art. 695 alin. 2 C.civ. spune asa:
(2) În cazul prevăzut la art. 693 alin. (3), în absenţa unei stipulaţii contrare, titularul dreptului de superficie nu poate modifica structura construcţiei. El o poate însă demola, dar cu obligaţia de a o reconstrui în forma iniţială.


De aici inteleg ca pot demola constructia.
Sunt proprietar al unei cladiri pe al carui teren detin si dreptul de superficie - hotarat de o instanta judecatoreasca.
In momentul de fata imobilul este intr-o stare de degradare, iar eu doresc sa-mi mentin acest drept asupra terenului.
Intrebarea mea este, daca demolez si aduc constructia la forma initiala, imi voi pastra acest drept de superficie asupra terenului?