avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate avocatnetro

Activitate avocatnetro

Multumesc freeelis pt informatiile utile si de amabilitatea de care dai dovada ;)
Deci din ce mi-ai spus freeelis mai sus detasarea in "tara" se poate referi chiar si in acelasi oras chiar daca nu este prevazut express in codul muncii. Am sa discut cu angajatorul si o sa-i expun problema, dar mai pun intrebarea daca refuza in mod amiabil, pot sa ma indrept catre o instanta cu sanse de a castiga? Multumesc din nou
As dori sa stiu daca am fost detasat pe o perioada de 2 luni la o alta firma dar in acelasi oras, mi se plateste acel spor de 50% din salariu? Specific ca am semnat o informare privind detasarea mea intr-o anumita perioada, in acea informare specificandu-se doar locul viitor de munca, perioada in care voi fi desat si functia pe care o voi avea. Sunt nelamurit pt ca in codul muncii se specifica faptul ca detasarea poate avea loc "in tara sau in strainatate". Eu am intrebat in scris angajatorul despre art 45 din codul muncii, dar se eschiveaza sa-mi dea un raspuns oficial. Nu vreau decat sa mi se respete drepturile, iar daca nu ma incadrez in acel articol sa mi se specifice motivul raportat la codul muncii si contractului colectiv de munca in care este specificat si acolo ceea ce v-am spus mai sus. Daca ma puteti ajuta in aceasta problema, v-as ramane recunoscator. Va multumesc si astept parerile d-voastra