avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate zambet

Activitate zambet

Răspuns la discuția constructie garaj
Sigur? Exista o lege in care e mentionata aceasta distanta? Eu ma gandeam sa las 1,5 m dar
cineva mi-a spus ca sunt necesari 3 m. Peste gardul unde vreau eu sa construiesc garajul vecinul meu isi parcheaza masina deci cred ca l-ar deranja prea mult dar as vrea sa respect distanta legala.
Buna ziua,

Vreau sa-mi construiesc un garaj in curte. As dori sa stiu la ce distanta fata de gardul ce ma desparte de vecin am voie sa amplasez aceasta constructie.
Multumesc.
In cazul nostru firma de leasing a hotarat ca asigurarea bunului sa se faca de Utilizator(in calitate de asigurat) pe cheltuiala acestuia(adica a mea) prin Brokerul de asigurare agreat de firma de leasing. Intre mine si Broker exista un contract de mandat prin care acesta se obliga sa incheie in numele meu asigurarile RCA si CASCO. In acest contract se specifica ca Brokerul poate modifica, rezilia si negocia un nou contract in conditii de asigurare favorabile mie. Totusi la solicitarea mea am primit, ca raspuns oficial, refuzul solicitarii pe motivul mentionat mai sus. Cui ma pot adresa pentru rezolvarea acestei situatii?
Buna ziua,
Ca persoana juridica, am un contract de leasing auto. Politele RCA si CASCO au fost incheiate de firma de leasing cu singurul broker de asigurari cu care ei lucreaza. Eu neavand nici un cuvant de spus. As dori acum(mai am trei ani din contractul de leasing) sa schimb asiguratorul(care nu-si mai onoreaza platile. nu a platit inca serviceului cv unui dosar pe care l-am avut anul trecut). Acest lucru mi-a fost refuzat pe motiv ca, contractul cu asiguratorul a fost semnat de noi pentru intreaga perioada a leasingului. Va rog sa-mi spuneti care sunt posibilitatile de a rezilia totusi aceasta polita? Faptul ca asiguratorul nu-si onoreaza obligatiile de plata nu-mi da dreptul sa cer schimbarea acestuia? Mentionez ca in acest moment nici un service nu primeste dosare de dauna de la asiguratorul pe care il am.
Buna ziua,
Sunt in primul an la o facultate de stat, la buget, si mai am de dat o restanta.
As vrea sa stiu daca dupa absolvirea acestui an am dreptul sa renunt si sa o iau de la capat, tot la stat la o facultate cu un profil total diferit sau pot face asta doar daca nu termin anul I la aceasta facultate?
Multumesc.