avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate ADAnca

Activitate ADAnca

Maine merg la sectia de politie sa primesc raspuns la sesizarea mea ce am trimis-o prin email!
Sa vedem ce spun organele competente si daca merita !!!
Asa spun si eu!!
Si foarte bine spus!=D>
am facut sesizarea in scris prin site/email catre politia comunitara din Bihor si de aceea spun ca risc sa primesc si eu amenda, posibil pentru disturbarea linistii publice din moment ce cu aceasta persoana nu se poate discuta pe un ton normal numai urland peste ea!
Va multumesc pentru sfaturi!
Nu cred ca as recurge la asa ceva(nu are rost) .. am trimis o "sesizare" politiei comunitare pentru a afla daca am acest drept sa ma folosesc de "facilitatile" (trotuar) oferite de administratorul blocului sau este interzis a-mi desfasura activitatile ce se include in cresterea si educarea copilului meu in momentul in care nu ma pot deplasa la o distanta anume pentru a ajunge intr-un loc special amenajat pentru copii, din cauza unor factori !!!
...si daca am cest drept ca locuitor in acest bloc voi merge din nou urmand ca la urmatorul conflict cu dansa sa sesizez organele competente pentru a-i "oferi" o amenda riscand sa primesc si eu :(!!!
Poate doamna este una din acele pensionare care-si permite sa plateasca amenzi pentru asa ceva daca indrazneste sa sara ca la usa cortului pe noi!=D> "amenintand" ca "DA" va arunca cu acea substanta in copilul meu daca nu se da la o parte!!!

Oricum am rasfoit legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice si e scris negru pe alb ...

Art. 3. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:

1) savarsirea in public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenintari cu acte de violenta impotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice;


Sotul meu spune ca nu merita insa eu sunt de parerea ca m-am saturat sa aplec capul(in general) si acum in fata unui om care nu se indupleca pentru un copil de 2 ani pentru a-i face aceasta placere!!!
Nu se poate accepta in societate din moment ce nu poate adresa civilizat si cu bun simt unui colocuitor!

Utilizator Tarzan2012 dupa mine a coborat sotul meu pentru a discuta cu dansa insa nu se poate!
In primul rand neaga tot si plus i-a trantit usa de scara in fata!
Am uitat sa specific:
1. avem un parc in zona in care numai spre seara dispare soarele!
2. in prezent adica mai exact duminica am ajuns la urgente cu printesa mea din cauza caldurii,expunerii la soare+supraalimentare(este pofticioasa si gusta din toate preparatele vazute) si de aceea am preferat o zona linistita,fara soare si binenteles fara primejdii.
3. i-am spus "bunicii" respective ca trebuie sa inteleaga ca este un spatiu public nicidecum al ei unde in aceasta zi frumoasa eu am ales sa explorez un joc nou cu copilul meu!
Raspunsul dansei fiind :
"Toti vecinii sunt la lucru iar pana vin ei de la lucru eu am grija de linistea si curatenia din fata scarii"
Dupa mine au venit 2 tineri si s-au asezat pe banca "bunicii" , binenteles i-a gonit la fel!!!
(am observat din geam,auzind voci ridicate)

Dar ma intreb?!Daca nu-mi luam copilul din calea ei oare dadea cu acea substanta pe ea?
Oare chiar trebuie sa ne lasam "calcati" pentru a putea face ceva?

Va multumesc pentru sfaturi, voi incerca sa port o discutie civilizata cu dansa cand voi vedea ca se poate!
Buna ziua,
“Ce se poate face in cazul in care vecinii te gonesc din curtea blocului?”
Sa incep cu inceputul!?
Pe la 10:45(stiam ora deoarece eram atenta sa nu depasesc 11.30 afar cu fetita mea) am indraznit sa coloram trotuarul(cu creta) din spatele scarii unde locuim ce se intersecteaza cu o alta scara!
Din respect pentru vecinii mei mi-am pregatit doua flacoane cu apa sa curatam dupa ce terminam coloratul!=D>
O “doamna” trecuta de varsta a doua a venit cu tipete si X-(… la noi spunand ca murdarim trotuarul(eu explicandu-i clar ca voi spala dupa) insa “dansa” cu insistentele ei(pacat ca nu pot redacta fiecare cuvintel) a revenit cu un flacon cu apa, banuiesc ca era cu detergent dupa culoare si o matura!
Eu speriata mi-am oprit copilul si am tras-o deoaparte sa o spal pe manute, intreband “doamna” daca avea de gand sa-mi stropeasca copilul in cazul in care nu o luam din drumul ei.
Raspunsul primit : “DA.DA.DA”:stunned:
Dupa lungi “discutii” neintelese am decis sa plec revoltata de situatia stanjenitoare de a ma certa cu o “bunica”…nu inainte de a spune “Din cauza oamenilor ca dumneavoastra noi nu ne putem creste copiii frumos cum am crescut noi la randul nostru” !!!
Ce as putea face in prinvinta dansei, pentru a nu ne mai deranja daca dorim sa mazgalim putin trotuarul?Bineteles cu bun simt cum am invatat de la parintii mei!?