avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea_Ius

Activitate Andreea_Ius

Buna seara,

Spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa completez in declaratia 112 pentru pensionari pentru o asociatie de proprietari, in conditiile in care ei platesc doar impozitul. Am un pensionar angajat cu conventie civila. Formularul nu imi da voie sa sterg :Baza contribuţie Individuală ASIGURÃRI SOCIALE si Contribuţie Individuală ASIGURÃRI SOCIALE.

mentionez ca am bifat la tip asigurat alte entitati asimilate: 18. Persoane cre realizeaza venituri profesionale din contracte/conventii civile,
si la
Asigurat / neasigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate si
Asigurat în sistemul de asigurari pentru şomaj
ALEGETI UNA DIN SECTIUNILE DE MAI JOS PENTRU ASIGURATUL CURENT
- NEASIGURAT

Cum trebuie sa procedez?

Va mulumesc
Discuție Ajutor contabil
As dori sa iau legatura cu un contabil care tine evidenta contabila la o asociatie de proprietari. Doresc sa ma ajute (contra cost) cu clarificarea unor probleme lasate de fostul administrator (ex: declaratii fiscale).

Va multumesc.
Mama a preluat contabilitatea asociatiei de 2 luni de la fostul administrator si aceasta avea probleme, in sensul ca nu a depus niciodata declaratia 112 . De 2 luni mama incearca sa depuna declaratiile corect. Acum nu stim cum trebuie sa procedam ca sa mergem cu contabilitatea corect. Daca merge la ANAF ia amenda pentru greselile facute de fostul administrator? Dar daca nu se duce la ANAF ce se va intampla?

Va multumesc.
Buna ziua,

Mama mea este administrator de 3 luni pentru 2 scari de bloc. Luna trecuta a primit o "Instiintare privind stingerea creantelor fiscale" . Aceasta spune in felul urmator:

In conformitate cu prevederile art.115 alin.4 din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, va instiintam ca platile efectuate de dumneavoastra au stins creante fiscale, dupa cum urmeaza: .......(si aici este un tabel ce cuprinde Nr document, Suma platita, Denumire obligatii bugetare, Document creanta, Categ.suma de plata, Termen de plata si suma stinsa)

In conformitate cu art 205 si 207 din Ordonanta Guvernului nr.92/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, impotriva prezentului act se poate formula contestatie, care se depune in termen de 30 de zile de la comunicarea la organul fiscal emitent.

In vederea corelarii evidentei fiscale cu evidenta contabila, va rugam sa efectuati corectiile necesare. In speranta ca veti da curs solicitarii noastre, va multumim.


Intrebarea noastra este daca trebuie sa platim ceva sau daca este doar o instiintare ca nu mai avem datorii la fisc? Dar daca este doar o instiintare, ce rol mai au frazele de la finalul Instiintarii?

Va multumesc anticipat pentru ajutorul oferit.

Multumesc!:dance3:
Am inteles acum. Va multumesc foarte mult. Si declaratia rectificata inseamna sa refac aceeasi declaratie cu toate intrarile si iesirile,nu? Sau sa introduc factura lipsa si se actualizeaza sistemul lor singur?
Va multumesc. Da, sunt platitoare de tva si factura este cu tva. Ma voi duce luni sa depun rectificativa. Numai sa nu fie prea tarziu, stiam ca in maxim 10 zile trebuie depusa.
Buna ziua,

Sunt noua pe site-ul dvs, insa de cand va citesc am invatat foarte multe, fiind la inceput de drum. Va multumesc pentru ca ne tineti mereu la curent cu schimbarile legislative, fiscale s.a.

De 3 luni incerc sa tin contabilitatea in propria firma pentru a mai economisi niste banuti si pentru a invata cat mai multe, dat fiind faptul ca am terminat ASE-ul.

Problema mea este ca am depus, pentru prima oara, in luna iulie declaratia 394. In luna Mai am achizitionat o masina de la o persoana fizica si am platit anumite dari la stat pentru care am factura. Aceste facturi impreuna cu actele masinii le aveam puse intr-un alt dosar, dosar de care am uitat complet. Am completat declaratia 394 cu toate facturile produselor achizitionate si vandute, insa de factura primita de la RAR la inregistrarea masinii am uitat.

Ce pot face in aceasta situatie?

Va multumesc pentru sprijin.