avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters256749

Activitate ContSters256749

Răspuns la discuția executare silita
Buna,,,,,,,,,,s-a efectuat vinzarea la licitatie a cotei parti ce-i revenea fiului cu motivul ca din vinzarea cotei parti ce-i revenea tatalui nu s-a acoperit datoria ,am depus contestatie la executare ,era in termen ,s-a vb cu executorul ca o sa platim diferenta care a aparut ulterior ,dar s-a executat licitatia chiar daca legal nu se putea face,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,mentionez din nou ca fiul nu are nici un amestec in datoriile tatalui si numele lui nu apare in nici un act cum ca ar avea vre-o datorie la persoana respectiva Executorul spune ca el are tittlu executoriu si nu-i treaba lui cine a hotarit lucrul acesta ,el trebuie sa recupereze banii.......................intrebarea mea este cit de legal este sa vinzi proprietatea cuiva care nu are nici un amestec cu vre-o datorie,,,,,,,,,,sint sigur ca in acest dosar s-a petrecut ceva necurat.......................ce pot sa fac sa recuperez cota fiului-------------------pt ca contestatia exista depusa cum ca dorim sa platim diferenta de suma ce a aparut ulterior............................daca poate cineva sa-mi raspunda ..VA MULTUMESC !!
Răspuns la discuția executare silita
multumesc pt raspuns...
Răspuns la discuția mostenire,.....indiviziune
buna si multumesc pt raspuns----------------mama nu avea nici o datorie deci mai exact cred ca d-l executor vrea sa ajute pe cel ce a adjudecat cota de 3/8 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zic eu pt ca d-l ce a adjudecat nu se arata la fata,,,,,,,,,,avem o adresa dar aici nu raspunde nimeni,,,asa ca ceva se intimpla in intuneric,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
buna seara ! nu stiu daca am ales bine forumul ,am nevoie de un raspuns ,subiectul este urmatorul: in urma succesiunei dupa moartea mamei am obtinut dintr-o casa cu teren aferent cota parte de 3/3 iar tatal cota de 3/8 ,el avut o datorie iar cota ce-i revenea afost scoasa la executie silita si vinduta,din banii rezultati s-a achitata datoria si cheltuieli judecata,,,,,,,,,,,,,,,,,,dupa 2 luni executorul anunta avocatul ca o sa scoata la licitatie si partea mea ,adica 3/3 fara un motiv clar,mentionez ca dupa adjudecarea parti de 3/8 am vrut sa iau legatura cu ce-l ce a cumparat cota parte de 3/8 pt a face schita de dezmembrare pt ca nu stiam ce s.-a vindut faptic doar scriptic dar nu am putut sa-l contactez ,era de negasit,,,,,,,,,,,,,,,,,intrebarea mea este:poate executorul sa scoata la licitatie cota ce-mi revine de 3/3 ,si ce lege ii perminte sa faca asa ceva ,pt ca eu nu am nici o problema cu nimeni si nu vreau sa vind cota ce-mi revine ,vreau sa o pastrez.......................daca cineva poate sa-mi raspunda --------va multumesc !
Răspuns la discuția executare silita
Multumesc pt raspunsul dat, am vb cu avocatul si o sa ia legatura cu executorul sa vedem pe ce motiv vrea sa scoata la licitatie cota fiului ,miine sper sa obtin raspunsul.Va mai deranjez cu o intrebare: cum se face dezmembrarea cotelor parti dupa adjudecare,exista vre_o lege in acest scop s-au la intelegerea celor doua parti , pt ca in cazul de fata s-a executat adjudecarea pe cota tatalui dar fara a se sti ce parte a imobilului ,teoretic stim cota 3/5 dar faptic nu...................va rog daca poate cineva sa-mi raspunda ----------multumesc !
Răspuns la discuția executare silita
multumesc pt raspuns,,,,,,,,,,,,,,deci fiul nu are nici o datorie nicaieri si nici titlu executoriu nu are ,fiul vrea sa -si pastreze cota parte ,iar daca totusi executorul incearca vinzarea ce poate face fiul???
buna! in urma succesiuni a unui imobil s-a obtinut cota parte de 3/5 care revine tatalui,iar cota parte de 3/3 revine fiului,mama fiind decedata.Tatal are o datorie la o persoana fizica si cota parte ce-i revine acestuia este executata silit,adica 3/5 din imobil,se adjudeca iar din suma respectiva se achita datoria,mentionez ca vinzarea cotei parti s-a facut fara a exista schita de dezmembrare a imobilului,dupa adjudecare fiul incearca sa ia legatura cu persoana care a cumparat cota parte de 3/5 pentru a face schita de dezmembrare a imobilului dar acesta nu-i de gasit.Dupa 2 luni de la adjudecare executorul ne anunta ca v.a scoate la licitatie si cota parte ce-i revine fiului ,mentionez ca din vinzarea cotei de 3/5 ce.-i revenise tatalui s-a achitat datoria,intrebarea este :poate executorul sa scoata la vinzare prin licitatie cota parte ce-i revine fiului cu toate ca acesta nu doreste vinzarea cotei ,care este legea care-i da dreptul executorului sa vinda cota parte ce-i revine fiului ??????? daca cineva ma poate ajuta cu un raspuns.....va multumesc !!!!