avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate LAM

Activitate LAM

Răspuns la discuția indemnizatie copil
Intr-o situatie putin asemanatoare sunt si eu.

In aug. 2011 am nascut un baietel si am intrat in CCC, optand pt. 2 ani de concediu. Mentionez ca am lucrat in Ro si am beneficiat de toate drepturile de acolo (alocatie indemnizatie).
In anul 2012 ne-am mutat in Luxembourg beneficiind din luna martie 2012 de alocatia pt.cresterea copilului din statul in care ne aflam.
Incepand cu 1 august mi se va termina CCC (in luna iulie ne intoarcem acasa) si ar trebui sa ma intorc la locul de munca, numai ca sunt insarcinata si trebuie sa nasc in oct. 2013.
Intrebarile mele sunt:
1. Pot sa intru in conc. prenatal de la 1 aug. si pana la data aprox. de nastere (20 oct.) fara ca angajatorul sa ma refuze?
2. Cum mi se va calcula indemnizatia pt. ce de-al doilea copil, avand in vedere ca in ultimele 12 luni nu am avut niciun venit in Romania, dar am avut in Luxembourg (aici ma refer la alocatia care am luat-o pt. copil)? Se ia aceasta alocatia ca si cand ar fi un venit impozabil?
3. Va trebui sa mi se completeze de catre inst. abilitata din Luxembourg formularul E411 si sa merg cu el la Prestatii Sociale Bucuresti sau la sectorul de care apartin cu domiciliul?


Va multumesc!
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?
In Romania.
Buna ziua,

In anul 2012 ne-am mutat in Luxembourg beneficiind din luna martie 2012 de alocatia pt. cresterea copilului din statul in care ne aflam in valoare de aprox. 750e.
Incepand cu 1 august mi se va termina CCC (in luna iulie ne intoarcem acasa) si ar trebui sa ma intorc la locul de munca, numai ca sunt insarcinata si trebuie sa nasc in oct. 2013.
Intrebarile mele sunt:
1. Pot sa intru in conc. prenatal de la 1 aug. si pana la data aprox. de nastere (20 oct.)?
2. Cum mi se va calcula indemnizatia pt. ce de-al doilea copil, avand in vedere ca in ultimele 12 luni nu am avut niciun venit in Romania, dar am in Luxembourg?
3. Va trebui sa mi se completeze de catre inst. abilitata din Luxembourg formularul E411 si sa merg cu el la Prestatii Sociale Bucuresti sau la sectorul de care apartin cu domiciliul?

In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția ALOCATIE EUROPEANA
Au trecut 2 sapt. de cand scriam prima data si aproape ca am rezolvat cu dosarul pt. alocatie, deaceea scriu pt. ca poate ajuta pe altii pe viitor.
Pana la urma mi-a trebuit doar form. E411 (form. E401 se completeaza daca de ex. sotia cu copilul e in Romania, iar sotul lucreaza in alta tara) pe care l-am completat in partea A si l-am trimis scanat pe e-mail la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale. Spre mirarea mea am primit raspuns in aceeasi zi de la o d-na fff draguta care mi-a explicat exact ce trebuie sa fac. In primul rand a trebuit sa fac cerere de sistare alocatie si indemnizatie. Toata discutia si documentele transmise s-a petrecut pe mail, deci am scutit o groaza de timp si bani binenteles. In momentul de fata, am depus toate doc. aici, astept doar sa mai primesc E411 pe care-l voi trimite la Casa Nationala de Prestatii Familiale si asta este tot.

O zi buna va doresc si fara bataie de cap!!
cel mai bine, dar nu cel mai usor, ar fi sa-ti faci dosarul pt. alocatie europeana....asta binenteles daca lucrezi cu forme legale....si nu mai depinzi de ce declara un postas sau altul.
asta mi se pare si mie o aberatie!!!! dar in cazul in care esti plecat din localitate in alta localitate ce se intampla? ca nici at. nu te poate gasi postasul acasa si nu esti plecat nici din tara. o simpla declaratie a postasului iti poate sista indemnizatia??!!!

de ce nu ti-ai facut un cont bancar (sau sotia sa-si fi facut) si sa-i fie virat direct in cont alocatia si indemnizatia (eu asa am).
at. cum se poate ca eu sa iau si alocatia si indemnizatia din Romania, chiar daca am plecat impreuna cu copilul de aprox. 5 luni???....la mine nu vine postasul la usa sa verifice daca sunt acasa, ii primesc pe card
Buna ziua,

Doresc sa depun dosarul pt. alocatie europeana si nu stiu exact daca imi trebuiesc si cele doua formulare E411 si E401. Sa va explic mai exact situatia mea: am nascut in luna august 2011, iar sotul s-a angajat cu contract pe per. nedeterminata in Luxemburg in octombrie 2011. Ambii pana la acele date fiind salariati in Romania. Eu mi-am depus dosarele si in prezent primesc alocatia (200 lei) si indemnizatia de crestere copil (1200 lei pt. ca am optat pt. 2 ani) din tara. In luna feb. 2012 am venit impreuna cu copilul in Luxemburg.
Am vb. cu cei de la Casa Nationala de Prestatii Familiale de aici din Luxemburg si mi-au trimis o adresa in care imi enumerau ce doc. imi trebuiesc pt. depunerea dosarului in vederea obtinerii alocatiei familiale si a alocatiei de educatie. Printre acele documente cerute (cerere, declaratie pe propria raspundere) nu se facea referire la nici unul din formularele E411 sau E401. Mai spuneau doar ca in cazul in care partenerul nu lucreaza si nu primeste indemnizatie de somaj (ceea ce este si cazul meu) imi trebuie un ....citez "certificat de anulare de la institutia unde s-au platit ultimele prestatii". Poate sa fie unul din cele doua formulare asta ce cer ei??? Va rog sa ma lamuriti pt. ca nu stiu exact incotro s-o iau.
In luna august ajung in tara si vreau sa rezolv aceasta problema, de aceea vreau sa stiu daca trebuie sa iau de aici formularele completate de angajatorul sotului si sa merg cu ele in tara la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale sau invers?
Va multumesc pt. raspuns!
Buna!

In aceasi situatie sunt si eu. Sotul lucreaza in Luxemburg din oct. 2011, iar eu cu copilul am venit in feb. 2012. Pe copil l-am nascut in tara, iau indemnizatia si alocatia din Romania. Inca nu am depus actele pt. alocatia de aici...am inteles ca imi trebuie o hartie din tara in care sa se vada cuantumul alocatiei pt. a-mi da diferenta. Este corect? Daca nu, spune-mi te rog tu cum ai facut, ce hartii ai depus aici in Luxemburg pt. primirea alocatiei. Copilul are aproape un an.

Multumesc pt. raspuns!