avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate TANIUSA

Activitate TANIUSA

chiar daca nu exista o baza legala fata de cele prezentate pot fi trecuta pe tabelul de repartizare a cheltuielilor de intretinere separat de fostul meu sot , pot solicita acest lucru asociatiei de proprietari
cum sa-l somez si cum se solicita evacuarea?
Buna ziua!Am nevoie urgent de un raspuns legal privind cazul meu.
locuiesc intr-un apartament impreuna cu fostul meu sot si cu doi copii dintre care unul este minor ,fiind incredintat de instanta mie.In ultimul timp fostul sot nu a mai contribuit la plata utilitatilor acumuland astfel restante la cheltuielile de intretinere ce depasesc 90 de zile.am fost dati in judecata de catre Asociatia de proprietari avand termen la proces 27.11.2012.Eu nu sunt o persoana rea platnica si m-am imprumutat de bani achitand jumatate din restanta urmand ca pana la termenul de judecata sa achit si diferenta.Avand in vedere ca fostul sot nu va platii chelt. de intretinere as dorii ca suma totala aferenta apartamentului pentru care suntem proprietari in proportie de 50% si pentru care nu s-a efectuat un partaj sa fie impartita pe jumatate, respectiv pe tabelul ce se afiseaza sa aparem doua persoane distincte, iar la nr. de persoane sa fie trecute doua cu doua avand in vedere ca cei doi copii nu sunt proprietari ai apartamentului.Va rog daca puteti sa-mi prezentati o baza legala prin care eu pot sa platesc cheltuielile de intretinere sau in cazul in care nu se poate cum pot sa-mi recuperez banii de la fostul sot in cazul in care eu platesc aceste utilitati.Pe ce nume va fi taiata chitanta in cazul cand eu platesc intreaga suma?
Imi cer scuze aveti dreptateOUG 24/2012 este corect dar se refera strict la datorii fiscale, datoriile catre asociatiile de proprietari nu sunt fiscale.Va multumesc pentru raspuns
Buna ziua! Proprietarul unui apartament are restante la intretinere mai vechi de 90 de zile, la care se adauga penalitati de intarziere. Doreste sa plateasca debitul in totalitate urmand ca penalitatile sa le plateasca esalonat. este corect ca administratorul sa-i taie chitanta pentru debit? Care este temeiul legal pentru asociatiile de proprietari pentru ordinea de stingere a datoriilor. Mentionez ca inca nu s-a trimis in judecata.In cadrul asociatiei nu exista o hotarare in acest sens , respectiv ordinea de stingere a datoriilor.Potefi aplicate prevederile OUG 24/2011?
Va multumesc?