avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate floreaint

Activitate floreaint

Răspuns la discuția Despagubire
Am uitat sa precizes faptul ca motocicleta cu care am fost lovit este inmatriculata in franta iar fondul de protectie a victemelor strazii nu mai intervine si mi s-a dat un nr. de telefon de la asigurari care mi-au rasupuns ca nu trebuia sa repar masina, asa ca banuiesc ca singura solutie este sa inantez dosarul in instanta. Va multumesc
Discuție Despagubire
Acum o luna conducand automobilul tatalui meu am fost lovit in plin de catre un motociclist care a intrat pe contrasens rezultand vinovatia lui pentru provocarea accidentului. Conducatorul motocicletei este minor, si nu are nici RCA. La politie i s-a intocmit dosar penal, totusi promitandu-mi in fata politiei ca ma despagubeste cu ajutorul parintilor care sunt in strainatate. Am dus masina lovita in service, dar intre timp mai ales dupa ce a vazut devizul de plata a reparatiei(10757 RON) de la service nu mai doreste sa imi plateasca despagubirea. Intre timp am scos masina din service pe banii mei iar mai departe cum pot sa-mi recuperez banii de la vinovat?