avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate Lily2012

Activitate Lily2012

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la posibilitatea ca un act de donatie sa fie contestat.
Suntem 2 frati, iar parintii mei doresc sa imi doneze un apartament. In situatia in care fratele meu da o declaratie notariala ca este de acord cu aceasta donatie, actul mai poate fi atacat in instanta inainte/dupa decesul parintilor? Sau care sunt situatiile in care poate fi contestat?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati cu privire la procedura succesiunii de urmat in cazul in care ambii parinti au decedat, primul in 2008, iar al doilea in 2012, fara a se face nicio succesiune. Va rog sa ma ajutati cu raspunsurile la urmatoarele intrebari:
1. Sunt necesare doua succesiuni sau avand in vedere ca mostenitorii sunt aceiasi (eu si sora mea) se poate face una singura? Ce costuri implica succesiunea/-unile in acest caz?
2. Avand in vedere ca parintii mei aveau domicilii diferite in tara (alte judete), desi ei locuiau in strainatate si acolo au si decedat, succesiunea se poate deschide in raza judetului unde este cea mai importanta parte a masei succesorale?
3. Este acceptat din punct de vedere juridic ca sora mea sa ma imputerniceasca sa o reprezint in aceasta procedura, ea locuind in strainatate?

Va multumesc anticipat!