avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate grf

Activitate grf

Buna seara
Sotul a avut un accident minor intrun sens giratoriu. A circulat pe banda 2 pt a folosi a 3 a iesire. Celalalt conducator conducator a folosit banda 1 pt a doua iesire in sens inainte de iesire a "taiat" banda2 si a folosir a doua iesire automat ca sotul a franat brusc si a cazut. Se vede si pe filmare. Interpretarea politistului a fost pv in urma caruia a primit 6 puncte aferete amendei . In baza 1391/05 art 111 oug 05/02. Stiu ca sa schimbat legea doar ca agentul nu a stiu sa imi explice nici mie cum ar fi fost corect.Iar domnul agent se cunostea cu celalalt participant la trafic....se vedea ....automat ca nu ia convenit ca nu am accept bani iar in declaratie a spus ca am cerut bani neavand un martor pt asa ceva . Pt ca martori stiu ca nu se considere rude de gradul 1 si 2 Intrebarea mea ar avea castig de cauza in instanta? Pt anulare puncte si amenda?
Buna ziua,
Avem o problema cu o constructie a unui vecin de langa noi, stim ca legea spune ca trebuie sa pastreze distanta intre vecini de minim 60 de cm . A fqcut o constructie acum 20 de ani care da peste a noastra. M am adresat primariei sibiu, politiei locale toti mi au raspuns ca nu e de competenta lor. As vrea sa stiu cui trebuie sa ma adresez inainte de al da in judecata, daca are un plan, daca a fost respectat toti dau din umeri. Dupa 20 de ani se poate prescrie chiar daca nu a pastrat distanta?mi au spus sa ma adresez unui avocat, in baza la ce?daca nu vine nimeni sa controleze?
Buna ziua,
In baza oug 34/ 2014 articolul 16 fiind un magazin online cu lucruri realizate pe comanda in urma conversatiei cu clientul telefonic sau in mail, dupa personalizate, daca coletul ajunge ok suntem obligati sa oferim in cele 14 zile banii inapoi?sau se poate doar 50% sau deloc?
cum pot sa imi vizitez bunica sau sa iau legatura cu ea?
Povestea e lunga, din ceea ce stiu eu c am asa sta treaba. Bunicul a decedat in 2016. Sa favut succesiunea iar bunica partea ea a vanduto sau a cedato mamei (cu uzufruct viager...sper ca am spus corect). De 1 saptamna si jumatate bunica a plecat de acasa cu fratele mamei. Nu am nici un contact, daca l am cautat ma jignit. A mutato pe bunica intro garsoniera in acelasi oras in chirie. Ceea ce mi as dori eu e sa iau legatura cu ea pt ca totusi are 88 ani si vreau sa stiu ca e ok. Care ar fi pasii legali?ce trebuie sa fac. Am gasit unde se presupune ca ar fi in chirie dar nu raspunde la usa. Numar de telefon nu are nici un apropiat in afara de telefonul unchiului meu. Pe mine ma jigneste, nu doreste sa vorbeasca deloc. Imi doresc doar sa vorbesc vu ea sa fiu eu linistita ca nu are nevoie de nimic. Si vreau sa fac acest lucru legal. Care ar fii pasii si demersuriile?sa pot sa dau de ea?exista vreo lege care il sa ma oblige sa nu o vizitez?sau sa pot sa dau de ea sa imi spuna ea aceasta chestie. Totusi e bunica mea. In urma cu cateva luni cand am vazuto ultima data a fost totul ok.
Buna seara
Am deschis un Srl-D. Momentan firma nu are nici un angajat. Sotul este administrator unic. El fiind dj . Avem casa de marcat. Dar si bonurile sunt in functie de cate evenimente are. Intr-o luna poate avea 3-4 si apoi 3 sau 4 luni nimic.intrebarile mele..
1. Daca fac un curs de contabilitate primara pot tine eu contabilitatea? Fara bilantul anual?
2. Pot completa si declaratio 100 de la ANAF neavand contabil ?
3. Neaparat am nevoie de program de inregistrat pt contabilitate?
Va multumesc si va doresc o seara placuta:
buna ziua. as avea si eu cateva intrebari....As dori sa deschid o firma de organizari evenimente dar care sa includa sonorizariile pt nunti....
intrebari:
1.am inteles ca de inceput ar fii mai ok daca firma ar fi SRL-D si nu SRL....costurile ar fii mai mici...e ok?specific ca PFA nu detin diploma de Dj..si la SRL-D am inteles ca in baza unui plan de afaceri poti primi 10000 Euro nerambursabili si in cat timp de cand am deschis firma pot depune planul de afaceri?
2. drepturile de autor pt muzica la cine ar trebui sa le platesc?La UCMR sau UPFR sau CREDIDAM?CE costuri ar include taxa respectiva?
3. pt mai multe detalii unde ar trebui sa merg?ca si institutie publica ?
4. ce alte costuri include firma?
Discuție lege 66/2016
Buna ziua
As intra in CC cu data de 19.05.2016 iar media veniturilor pe 12 luni anterioare nasterii ar fi de 860. Intrebarea mea ar fi:
1.cu data de 1 iulie cand ar intra legea in vigoare ar trebui sa primesc indemnizatie de 1062?Ar trebui ca dupa aceasta data sa depun iarasi actele pt recalculare sau cum sa procedez? va multumesc
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
va multumesc frumos pentru raspunsuri.
va doresc o seara placuta
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
va multumesc pentru raspunsuri.
daca fratele nu este deaccord pt ca eu nu doresc sa platesc ceea ce el mi-a cerut pt a semna si nu doreste sa ajute nici la intretinerea parintilor ...cwe se poate face?
buna seara.
povestea mea ar fi urmatoarea: "in cazul in care intr0o familie sunt 2 mostenitori(copii)iar ambii parinti traiesc dar vor sa se de-a in intretinere doar unuia dintre ei celalalt poate ataca contractul?daca se face contract de vanzare cumparare nu de intretinere.
Intrebarea mea e urmatoarea:
1. am intelesc cum ca , contractul de intretinere se ataca in instanta mai greu decat cel de vanzare cumparare daca se face si declaratie de la ambii parinti cum ca se pot renova diverse camere si se pastreaza bonurile/facturiile de la materiale. este adevarat?
2. in cel de vanzare cumparare am intelesc ca de la o anumita suma minima in sus trebuie virati banii prin banca, iar daca alegi suma minima se poate ataca in instanta de celalalt mostenitor cum vca ar fi donatie.e adevarat?dar in cazul in care beneficiarul contractului nu e nici unul dintre mostenitori atunci de ce nu se poate ataca in instanta?
3. care ar fii varianta mai buna? contractul de intretinere sau cel de vanzare-cumparare?tinand cont de faptul ca ambii parinti traiesc iar contractul e 1/1