avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate 40valeria

Activitate 40valeria

X-(asta este singura solutie, resemnarea? un avocat bun ma poate scoate si pe mine?:-/
Mi-am dat demisia de la o firma pentru ca se intarzia foarte mult cu salariile, se plateau fractionat, niciodata la timp; ideea este ca au ramas datori cu 4 salarii si bonurile de masa pentru cele 4 luni. Ulterior am constatat ca de cand m-am angajat nu mi s-a platit nici un fel de contributie la stat (din calculele mele facute in baza fluturasilor de salarii, sunt aproape 10000 lei numai partea mea, care practic mi-au fost luati / FURATI cred ca e termenul cel mai nimerit). Deoarece patronii ma evita, am impresia ca nu-mi voi mai vedea niciodata cele 4 salarii, mai ales ca firma este, cred eu, in pragul falimentului si in ultima vreme s-a "mutat" tot de pe ea (proprietati, masini,..).
Cum trebuie sa procedez sa-mi recuperez salariile, bonurile de masa si contributiile catre stat (in intregime, nu numai cele retinute ilegal de la mine ci si partea lor neplatita cu buna stiinta de ani de zile).
Am sanse sa-mi recuperez paguba? Ce ma sfatuiti sa-i dau in judecata sau sa merg la politie ?
ITM-ul nu le face nimic din pacate, numai isi ia dreptul #-osau a fost un functionar plictisitX-(