avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate unait

Activitate unait

La mentiuni politistul nu ma lasat sa scriu nimic, de aceea nu am semnat procesul verbal. Ti se pare normal ca politistul sa zica: ia si semneaza aici ca scriu eu pe urma?

gi-jane2 a scris:

Tin sa precizez ca nu am semnat procesul verbal.

nu reusesc sa va inteleg de ce nu semnati procesul verbal ca sa nu mai asteptati sa va vina prin posta si ca sa puteti contesta imediat!
semnatura e pt luare la cunostinta. la mentiuni trebuia sa fi scris ca nu e asa, ca ati trecut pe verde.
asteptati acum sa va vina pv-ul si il contestati la judecatorie.


Buna ziua
Am intrat pe culoarea verde a semaforului într-o intersecție, după care am fost oprit de politie si mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 30 de zile pe motiv ca am intrat pe culoarea rosie a semaforului. Tin sa precizez ca nu am semnat procesul verbal. Cum/unde pot sa contest suspendarea permisului de conducere si amenda de 300 de ron. Va mulțumesc
ce pot sa fac in acest caz va rog sa imi dati un sfat , o idee, multumesc
Va rog mult sa imi spuneti cum pot evita ca veri mei sa ia cei 1/4 din aceasta garsoniera avand in vedere ca ea a fost cumparata de fapt si de drept pe bani mamei mele(care a dorit sa o puna in acte si pe bunica).Acum bunica este in grija mea, si ceilalti veri nu asteapta decat ea sa duca ca ei sa faca rost de bani...bani care nu am de unde sa le dau si chiar daca asi avea ei nu ii merita ca nu au pus un ban!!
CE trebuie sa fac? sa o pun pe bunica sa faca un testament?este el oare valabil si nupoate fi atacat in instanta dupa moartea bunicii?
sau ce acte sa fac ..pe la notar/cu avocat....????imi poate da cineva un sfat?
Garsoniera de fapt a fost cumparata prin contract de donatie(probabil sa evite ceva taxe ..si de aceea nu au facut contract vanzare-cumarare) de catre bunica+ mama ..
Eu locuiesc intr-o garsoniera (de 10 ani) care a fost donata mamei si bunicii (tin sa precizez ca sunt amandoua in egala masura trecute pe contractul de donatie). Mama mai a avut un frate care este decedat iar in urma lui au ramas 2 copii(verisorii mei primari). Acum cei 2 copii vor parte din garsoniera. Tin sa pecizez ca bunica(care este in viata) vrea sa ii lase garsoniera mamei mele (adica partea ei)

POT cei 2 verisori primari ai mei sa ma cheme in instanta? pentru a avea parte la garsoniera?
Buna ziua. Am si eu o mare problema si caut raspuns urgent la cateva intrebari importante. Rog ptr. cateva sfaturi.Multumesc Anticipat!

Am o bunica de 85 de ani care momentan sta la mine si am grija de ea, am luato de cativa ani de la tara iar acolo a ramas o casa si ceva pamant dat in arenda. Acum stiuatia o cere si vreau sa le vand, locul de casa ( casa este in paragina) si pamantul. Problema este ca a locuit in acel sat inca de cand sa casatorit , in casa parinteasca a sotului ei adica a bunicului,el fiind decedat de 35 de ani si bunica NU ARE ACTE PE CASA. dar a platit impozitul si toate cele la zi !
AM inteles ca sa dat o noua lege ,,sau ceva de genul si pana in 40.000 ron nu se plateste taxa de vanzare cumparare.
Pe pamant are titlu de proprietate . NU stiu daca mai trebuie si altceva pentru vanzarea lui....
IAR PE CASA - nu are nici un act. dar dupa cum am spus 30-40 de ani a locuit singura acolo.

INTREBARE : Ce acte imi trebuie pentru CASA si PAMANT sa le pot vinde??
SI este adevarata legea aceea cu pana in 40.000 de roni nu se mai plateste taxa de vanzare cumparare?
VA Multumesc !!
Buna ziua, in urma cu cateva zile am fost lovit in fata de un necunoscut,in urma loviturilor primite am fost diagnosticat cu disclocare si fractura de manibula ajungand de urgenta in clinica maxilo faciala ,unde mi sa facut o interventie chirurgicala punandumise 2 placute de titan(internarea a fost de 7-9 zile la 3 spitale).Nu am procedat pentru eliberarea unui certificat medicolegal pentru a da agresorul in judecata - dar a-si dori sa stiu si eu informativ- cam la ce articol din codul penal se incadreaza fapta si cam CATI ANI DE PUSCARIE poate primi agresorul avand in vedere ca este un fost detinut eliberat prin luna martie anul acesta (2016)
Buna ziua,

Sunt angajat la o firma in baza unui contract de munca cu perioada determinata
( durata -1 an).
Problema este ca : - mi se termina contractul si nu mai vreau sa il prelungesc. Vreau sa intru in somaj. Cum pot face lucrul acesta? Patronul imi cere demisia in caz de vreau sa plec..asta pentru a nu mai beneficia de somaj.
Cum se procedeaza? Trebuie sa semnez demisie ? sau doar se incheie contractul - si gata - pot sa imi depun actele pentru somaj? In baza carui articol (Art. 56 ?? ) imi pot scrie demisia fara sa imi afecteze inscrierea la somaj ?
Codul cor este cumva - Clasificarea ocupatiilor din Romania ???
Daca am terminat administratie publica,/// sau tehnician in activitati comerciale si financiare.. la ce cod cor(??) ma pot incadra? ..(tin sa specific ca lucrez intr-o fabrica de confectii metalice in Departamentul de Comert )