avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate PNicusor

Activitate PNicusor

3. Dupa vindere, banii vor ajunge tot in firma. Acestia se vor impoza, corect ?
Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez un imobil nou pe persoana juridica platitoare de TVA. Am inteles ca vanzatorul poate sa faca factura cu taxare inversa, adica nu voi plati TVA-ul in valoare de 5%.

1. Daca voi inchiria imobilul, va trebui sa facturez cu TVA 19% catre chirias ? Este nevoie de un anumit cod CAEN pentru a efectua aceasta facturare ?

2. La vanzarea imobilului peste 3 ani (deci vechi) catre o PF, cu ce valoare TVA se va factura ?

3. La inchiderea firmei, fiind administrator si unic asociat, cum ar ajunge imobilul in proprietatea mea, ce taxe vor fi atunci ?

Multumesc
Cu vecinul nu rezolv cu siguranta. Dar aceasta amenda nu poate fi precedata de un avertisment ? Si este mare ?
Trebuie sa stiti.
Nu stie nimeni ?
Salutare,

In aceasta dimineata am fost sunat de la primarie pentru a ma instiinta ca am o plangere de la vecinul din stanga din cauza casei care este prea aproape de hotar.

Casa este acum in constructie, mai exact pe acea parte cu vecinul se afla un garaj, cu o inaltime mica ~2.5m avand 3 ferestre mici pe acea parte. Distanta dintre peretele garajului si hotar este de 1.7m (garajul este construit langa casa avand un acoperis comun).

Codul civil spune ca distanta minima este de 1.9m dar in certificatul de urbanism scrie 3m. Ca urmare, cand ma duc la primarie la ce sa ma astept ? amenda si retragerea garajului ? Retragere cu 0.2m cat scrie in codul civil sau 1.3m conform certificatului de urmanism ?

Ma gandeam sa astup acele ferestre ca nu ma deranjeaza, dar as rezolva ceva ? Vecinul mi-a cerut suma de 4000 de euro pentru a-mi da acordul, o suma enorma.

Ar mai fi o varianta in cel mai rau caz daca nu se rezolva cu infundarea ferestrelor, sa distrug peretele de caramida, dar in acest caz sunt obligat sa distrug si temelia care are 1m inaltime ?

Va multumesc !