avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate catam76

Activitate catam76

Buna ziua,

Am fost inplicat intr-un accident de motocicleta.

Pe scurt un sofer nu mi-a acordat prioritate, recunoaste vina, mi-a dat polita RCA si anexa 2.

Motocicleta este dauna totala si vinovatul este de acord sa ma despagubeasca cu o suma de bani pentru diferenta intre valoarea achitata de asigurator si valoarea reala a motocicletei si a echipamentului, eu solicitand organelor de politie inchiderea dosarului penal.

In acest caz mai pot solicita in dosarul medical deschis la asigurari despagubiri pentru vatamare corporala conform polita RCA?

Mentionez ca am o mana rupta, ceva pe la coaste (inca nu se stie sigur) si contuzii.

Va multumesc
Buna ziua,

Am fost inplicat intr-un accident de circulatie. Conduceam o motocicleta, un sofer nu mi-a acordat prioritate si in acest fel motocicleta este dauna totala si eu am o mana rupta, durere la coaste si inca nu se stie cauza acestoa. Mentionez ca soferul vinovat ca sa scape de inceperere urmaririi penale a fost de acord sa ma despagubeasca cu diferenta pe care o achita asiguratorul pentru motocicleta si echipament, eu in acest caz cerand inchiderea dosarului penal.

In acest caz eu pot solicita de la asigurator despagubiri pentru vatamare corporala, conform polita RCA?

Va multumesc
Răspuns la discuția Accident cu auto altcuiva
Buna seara.

In urma cu cateva zile am avut un accident de circulatie. Eu conduceam o motocicleta si din sens opus a venit un autoturism care a virat stanga fara a-mi acorda prioritate. In urma accidentului am fost transportat de urgenta la spitalul Elias, unde dupa 3 ore mi-au dat drumul acasa spunandu-mi ca nu am absolut nimic in afara de zgarieturi.

A doua zi in urma celor spuse de medicii de la spital,am fost la politie si am declarat ca nu vreau sa depun plangere asupra soferului vinovat.

Seara mana dreapta s-a umflat mai rau,drept urmare am fost la spitalul de urgenta Bagdasar Arseni unde in urma radiografiei s-a constatat fractura fara deplasare de os fiindu-mi pusa mana in gips pentru 21 zile. Tot in aceasi seara la acelasi spital am acuzat dureri la coaste pe partea dreapta, medicii raspunzandu-mi ca este normal in urma unui accident.

A doua zi m-am prezentat la spitalul de urgenta Sf Ioan pentru a fii consultat asupra durerii de coaste, iar la primiri urgente,in urma actelor prezentate de la spitalul Elias,medicii au spus ca nu au ce sa imi faca deoarece am fost consultat de catre colegii medici ,la un spital f.bun si nu pun la indoiala deciziile acestora.
In urma durerilor ce nu cedau,am fost la o clinica particulara,unde am fost consultat,mi-a dat trimitere sa fac o radiografie,unde s-a constatt ca este fisurata coasta.Pentru un diagnostic si mai concret am primit o noua trimitere pentru efectuarea unui CT.

In aceste conditii,imi pot schimba declaratia de la politie ???? Precizez ca ,de la data depunerii declaratiei au trecut 6 zile .

Cu respect,
Catalin M.
Răspuns la discuția Accident rutier
Sa inteleg ca nu voi fi despagubit deoarece nu aveam ITP valabil , chiara daca nu sunt eu vinovatul?
Discuție Accident rutier
Am avut accident auto cu motocicleta,circuland pe drum cu prioritate,un sofer a virat stanga,neacordandu mi prioritate, eu lovindul in partea dreapta spate.S-a deschis dosar penal pentru vatamare corporala,conducatorul auto mi-a dat asigurarea RCA pentru deschiderea dosarului de dauna.Motocicleta are dauna totala.Intrebarea mea : deoarece itp-ul motocicletei era expirat,eu nu voi fi despagubit ? asa am fost informat de catre orgaele de politie .Exista vreun articol de lege in care se specifica acest lucru ??? Multumesc


Răspuns la discuția Acccident moto
Pretul unei motociclete cam a fost a mea la aceasi vechime se vinde pe net cu 2600- 3000 euro.

Asigurarea RCA a vinovatului ma despagubeste cu aproximativ 1000 euro conform catalog. Eu nu aveam casco. Reparatia ajunge undeva la 3000 euro deoarece preturile la piese sunt mari. De exemplu numai radiatorul costa 1200 euro, plus faruri, carene, bodr, fuca fata, rezervor, etc. Deci este dauna TOTALA. In aceasta situatie eu raman cu paguba?
Răspuns la discuția Acccident moto
Pentru vinovatie deja conducatoului auto i sa suspendat permisul de conducere pentru neacordare de prioritate , iar eu am fost chemat la politie pentru a ridica anexa 2. Dupa 24 de ore de la producerea acidentului mana mea dreapta s-a unflat a inceput sa ma doara si am fost la spitalul de urgenta unde mia fost pusa in gips pentru 21 zile. Acum eu trebuie sa imi iau concediu medical pentru aceasta perioada. Aceasta perioada inseamna pierderi materiale pentru mine deoarece nu mai pot merge la birou, nu mai pot inceia contracte din care aveam profit. Din acest motiv eu voi chema in instanta vinovatul pentru vatamare corporala si sa-mi acite daune morale s-au voi solicita despagubiri asiguratorului si in cazul in care si acesta refuza il voi chema in instanta. Va multumesc
Răspuns la discuția Accident cu auto altcuiva


In data de 20.07.2012 in timp ce ma deplasam pe sos pipera cu motocicleta un sofer care venea din sent opus, a virat stanga fara sa se asigure eu lovindu-l in partea laterala - spate - dreapta. Cum erea si normal la politie el a declarat ca eu am venit cu viteza foarte mare. Surpriza eu nu aveam mai mult de 40km / ora deoarece in momentul impactului viteza se dubleaza. Motocicleta este irecuperabila, iar eu am scapar cu cateva zgarieturi si o entorsa deoarece in momentul impactului am sarit peste motocicleta. Accidentul a fost surprins si de camerele video, deci nu exista nici un dubiu asupra vinovatului si a modului de producere.

Intrebarea este urmatoarea; motocicleta este fabricatie 1999 si valoarea de piata este intre 2600 - 3000 euro.

Am inteles ca asigurarea va achita dauna la valoarea de catalog adica undeva la 1000 euro.

Pentru diferenta pot chema in instanta vinovatul sa achite diferenta pentru a-mi putea cumpara o alta motocicleta din acelasi an sau il pot obliga la repararea celei avariate?

Va mutumesc
Discuție Acccident moto
In data de 20.07.2012 in timp ce ma deplasam pe sos pipera cu motocicleta un sofer care venea din sent opus, a virat stanga fara sa se asigure eu lovindu-l in partea laterala - spate - dreapta. Cum erea si normal la politie a declarat ca eu am venit cu viteza foarte mare. Surpriza eu nu aveam mai mult de 40km / ora deoarece in momentul impactului viteza se dubleaza. Motocicleta este irecuperabila, iar eu am scapar cu cateva zgarieturi si o entorsa deoarece in momentul impactului am sarit peste motocicleta. Accidentul a fost surprins si de camerele video, deci nu exista nici un dubiu asupra vinovatului

Intrebarea este urmatoarea; motocicleta este fabricatie 1999 si valoarea de piata este intre 2600 - 3000 euro.

Am inteles ca asigurarea va achita dauna la valoarea de catalog adica undeva la 1000 euro.

Pentru diferenta pot chema in instanta vinovatul sa achite diferenta pentru a putea cumpara o alta motocicleta din acelasi an sau il pot obliga la repararea celei avariate?