avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1766 soluții astăzi
Forum Activitate george89

Activitate george89

va multumesc pentru raspunsuri
-as mai avea de adaugat urmatoarele:
-in statutul asociatiei,asa cum a ramas el din anul 2000 scrie ca asociatia pentru a putea functiona are nevoie de presedinte, comisie cenzori,administrator si contabil
-cel care raspunde in fata legii in primul si in primul rand ar trebuii sa fie presedintele pentru ca el are primul drept de semnatura apoi comisia de cenzori care au obligatia de a verifica actele trimestrial(daca se facea lucrul acesta nu se mai ajungea pana in situatia de fata)
-in statut scrie ca administratorul doar face incasari si plati, listele de intretinere,eventuale reparatii si imbunatatiri(acestea trebuie sa aiba acceptul presedintelui si a comisiei de cenzori)
-oricine din asociatie are dreptul sa verifice caietele de casa ,plata facurilor etc printr-o simpla adresare catre administrator
-in cazul de fata timp de 12 ani, nimeni nu a contribuit cu nimic si nimeni nu se implica in nimic: de ex se faceau sedinte din cand in cand si se hotarea sa se puna termopane sau schimbare instalatie electrica,camere de luat vederi etc,nimeni nu dadea un ajutor pentru a gasi firme care sa efectueze lucrarile asa ca administratorul rezolva de unul singur ba prin firme ba prin conventii civile cand apela la diverse cunostiinte(instalatori,electricieni...)
-asa ca tind sa cred ca totul se poate incadra usor la abuz de incredere fapta ce stiu ca nu are nici o repercusiune asupra administratorului
-oricum asociatia va primii o amenda uriasa pentru impozitele neplatite timp de 12 ani , dar parerea mea este ca asa este cel mai bine si este drumul spre a intra in legalitate!
de acord cu dumneavoastra
-detine acel act emis de primarie de aproape un an
-va dati seama ca fara cursuri de contabilitate,mai mult ca sigur a facut greseli
-si vreau sa stiu daca toate aceste nereguli (lipasa contracte de munca,conventii civile nesemnate de presedinte,lipsa contabil,neimplicarea comisiei de cenzori etc) il pot absolvii de o mare parte din vina, pt ca mi se pare ilogic sa faci pe cineva hot care a preluat asociatia printr-un simplu proces verbal si cu 25.000 ron datorii si a facut imbunatatiri enorme pt asociatie,a reusit sa stranga 80.000 ron si mai este si la zi cu platile
-chestiile acestea chiar nu au nici o valoare in fata unei eventuale anchete sau proces?
Cu Stima !
Buna ziua. V-as ruga sa ma ajuta-ti intr-o problema destul de interesanta si incalcita in acelasi timp. Pe scurt am o ruda care in anul 2000 a preluat functia de administrator si a infiintat o asociatie de prop intr-un bloc cu 3 scari,asociatia si anume sc 1 separandu-se de celelalte 2 scari. Fostul administrator al blocului a lasat o paguba de 800 mil vechi tot blocul datoria impartindu-se la toate cele 3 scari. In momentul de fata administratorul actual(ruda mea) se confrunta cu o mare problema: toate reparatiile facute pe scara sunt in mare parte cu ,conventii civile nesemnate de presedinte care nu s-a implicat in activitatile asociatiei cum este cazul si a comisiei de cenzori,contabilitatea o face tot el(desi contabil cica exista),nimeni nu i-a cerut nici un act la verificat pana in prezent,presedintele ,femeia de servici si ultimul contabil nu au contracte de munca si impozite nu s-au platit niciodata. Administratorul a vrut sa intre in legalitate iar locatarii s-au opus sau au fost total neinteresati de acest fapt. In momentul de fata asociatia are in conturi peste 80.000 ron din chiria pe antene care nici ea nu este declarata. Actualul administrator este suspectat pentru o asa zisa frauda de 13.000 ron bani care in mare parte(80-90%) sunt justificabili. Locatarii au hotarat sa ceara o verificare din partea primariei lucru cu,care este de acord si administratorul. Intrebarea mea este: in ce masura poate raspunde penal administratorul pentru asa zisa frauda in momentul in care el nu are contract de munca si nici unul dintre cenzori,presedinte si femeie de servici respectiv contabilul,iar singurul act in care apare este statutul asociatiei statut in care sunt trecuti cu totul altii cenzori si presedinte(acestia schimbandu-se de mai multe ori)?...din pct de vdr legal el figureaza ca principal vinovat? int-o asociatie in care cel mai important membru este presedintele urmand cenzorii iar admin. fiind pe locul 3 in topul raspunderii asupra cheltuielilor si a evidentei contabile .
Va rog din suflet sa ma ajuta-ti cu un raspuns cat mai repede posibil (daca doriti puteti sa-mi dati un raspuns si pe mail george_mantu@yahoo.com)
Va multumesc mult de tot!