avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate iliesavinel

Activitate iliesavinel

Răspuns la discuția Plata cass
Asa cum impozitul a fost retinut la sursa nu trebuia si ca cei 5,5 % sa fie retinuti tot la sursa ?
Dupa ce am depus declaratia 200 in aprilie 2012 aferenta anului 2011 nu trebuia sa vina instiintarea ca am de plata si CASS ?De ce vine la un an ?
La suma bruta se aplica impozit si cass - asa spune legea .
Este corect ?Eu consider ca NU .

eXEMPLU :
La o suma bruta de 38158 lei am achitat impozit 6105 lei .
La suma bruta de 38158 lei am de achitat CASS 2099 lei .

Ce fac eu , platesc CASS pe impozit ?

Corect era SUMA BRUTA - SANATATE = SUMA IMPOZABILA - IMPOZIT = NET


Mai am o intrebare : daca platesc cei 5,5 % sunt asigurat suplimentar la la sanatate ? deoarece fiind salariat sunt asigurat .
Daca ma duc la spital ma ingrijeste doi doctori ?

La internare in spital cere adeverinta de salariat , atunci pentru ce platesc cei 5,5 % din comision?

Luna viitoare o sa ma duc la casa de sanatate si o sa solicit adeverinta de asigurat pentru internare in spital si una pentru medicul de familie .

Sa vad raspunsul lor si daca medicul de familie ma considera asigurat .


Răspuns la discuția Plata cass
Va multumesc pentru raspuns.
Mentionez ca in 2011( si in prezent ) eram angajat cu contract de munca la o societate comerciala .
Sa inteleg ca daca eram angajat nu trebuia platit 5,5% sau indiferent de conditia din 2011 ( angajat sau nu ) trebuia platit 5,5 % ?
Discuție Plata cass
Buna ziua ,

In 2011 am fost agent asigurari.
Pentru sumele primite am platit impozit 16 %.
Acum cateva zile am primit de la Casa de Asigurari de Sanatate un titlu executoriu prin care sunt obligat la plata unei sume de 5,5 % din venitul brut .
Este corecta decizia?
Suma nu trebuia retinuta la sursa ?
Mentionez ca sunt angajat cu carte de munca si daca eram obligat sa platesc 5,5% nu trebuia sa fiu anuntat in 2012 ?
Daca sunt angajat cu contract de munca si cotizez cu 5,5 % la sanatate si am contract de comision cu o societate de asigurari , mai trebuie sa platesc sanatate 5,5 %?

Pina la 01.06.2012 am platit pentru contractul de comision doar impozit 16%.