avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate dany2605

Activitate dany2605


Articolul 9
(8) În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
Asta e legea deci nu are cum sa vina mai multe
Nu noi facem legea, noi o respectam și plătim dacă am greșit dar în limita legi
alin8 a scris:

daca stiti ca a-ti circulat atata timp fara rovinieta e posibil sa vina mai multe amenzi ,,,de cate ori v-a prins camera fara rovinieta ,a inregistrat ,,sa nu credeti ca va iarta,,,sa va spun un caz cunoscut ,,,in italia ,,in fiecare dimineata aproape,,,circula cu scuterul pe banba bus ,,ca celelalte era aglomerate ,,,,cand a venit de plata ,,ia venit vreo 6000 euro ,,,,distractia costa

Aia era teama mea. Ca nu am știut ca am uitat sa o plătesc și ma pomenesc cu o granada de amenzi
Mulțumesc
Și am mai citit și sper sa nu fiu în eroare ca într o luna se poate da maxim o amenda pentru rovinieta. Chiar dacă îmi vin mai multe înștiințări acasă doar 1 pe luna se plătește
Va mulțumesc pentru răspunsuri
Deci ca să concluzionam și sa înțeleg și eu ca poate sunt într o eroare. O sa trebuiască sa plătesc doar dacă îmi mai vine vreo amenda după data de 9 septembrie avadand în vedere ca pana acum nu am primit nimic și suntem în 9 Ianuarie.
Și va mulțumesc pentru răspunsuri
Pentru ca nu e clara legea. Dacă ne uitam la paragraful 10 acolo scrie "Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei."
Pai dacă îmi vine înștiințare acasă după 6 luni cu proces verbal ca am fost depistat fără rovinietă eu înțeleg din legea asta ca amenda s a prescris
Ca scrie clar 4 luni de la săvârșirea fapte

latka a scris:

E o "mica" diferenta intre ce crede autorul acestui subiect, el vorbeste de instiintare in maxim 4 luni si ce spune legea .
OG 15/2002 actualizata vorbeste de 2 termene:
- unul pentru constatarea contraventiei, intocmirea PV si aplicarea sanctiunii si doar acesta e de maxim 4 luni, dupa aia fapta e prescrisa
- al doilea este cel de comunicare , care e de maxim 2 luni
Articolul 9
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.
[ link extern ]

Nu se distrează nimeni dar pana la urma am găsit legea
Dacă în termen de 4 luni, din momentul în care un șofer a fost identificat că circulă fără rovinietă, nu a fost înștiințat, aceasta se prescrie.

Dar presupun ca atâta timp cât nu vine prin posta acasă nu poate sa fie trecuta direct la impozit fără o insintare în prealabil
Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta din Martie 2022... Nu mi a venit nici o amenda acasa
Am citit ca dacă nu primesc nimic după 4 luni se prescrie
Dacă nu am primit nimic acasă sa ma înștiințeze amenda e valabila? Ca din câte am citit trebuia sa fiu înștiințat. Mulțumesc