avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate kmi20

Activitate kmi20

Am lucrat intr-un laborator de analize particular ca si biolog,am ramas in concediu de crestere a copilului pana la 3 ani.Acum dupa ce am facut cererea de incetare a concediului mi s-a spus ca postul meu nu mai exista datorita unor restructurari.Firma a refuzat sa ma primeasca in preaviz o luna,ce pot face?Ce se intampla in urma unei sesizari la ITM?Nu vor putea sa imi faca probleme si sa nu pot lua nici somaj?Multumesc.
Buna ziua,cum se calculeaza somajul dupa terminarea concediului de maternitate?Ce perioada voi beneficia de somaj daca am lucrat 2 ani inainte de a ramane in concediu de crestere a copilului.Mentionez ca am prelungit concediul de maternitate pana la 3 ani.Multumesc.
Deci,acum in octombrie ar trebui sa primesc indemnizatia intreaga pentru luna septembrie?multumesc.
buna seara,copilul meu a implinit 3 ani pe data de 15 oct.2012.Voi mai primi indemnizatie pe luna asta?
Buna,am prelungit concediu de crestere a copilului pe caz de boala pana la 3 ani,iar acum as vrea sa il prelungesc pana la 4 ani.Voi mai beneficia de indemnizatie?Iar copilul de alocatie in valoare de 200 ron?multumesc.
Buna,sunt in concediu de maternitate dupa ce am mai prelungit un an pe caz de boala.Intre timp am fost data afara de la lucru in primul an de concediu cu explicatia ca s-au facut reduceri de personal.Intrebarea mea este:mai sunt obligati dupa 3 ani sa ma primeasca inapoi,in preaviz, sau sa ma dea in somaj?multumesc
dar in decizia primita era un termen de 3o zile in care puteam face contestatie,nu e prea tarziu?in 20 oct.ar fi 3 ani!multumesc
calcularea indemnizatiei a fost gresita dar acum 3 ani,mai pot face contestatie asupra deciziei si cere recalcularea ei si eventual primirea banilor retroactiv?