avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate leito21

Activitate leito21

Am primit urmatoarea decizie:

"Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 Cod penal, raportat la art. 61 alin. 4 lit. c) Cod penal şi cu aplic. art. 396 al. 10 Cod procedură penală, condamnă inculpatul ....., pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, la pedeapsa de : 150 zile-amendă În baza art. 61 al. 2 Cod penal stabileşte suma corespunzătoare unei zile-amendă la 10 lei, astfel că inculpatul .... execută o amendă de 1.500 lei. Atrage atenţia inculpatului .... asupra prevederilor art. 14 alin. 1 lit. b) din Legea nr. 187/2012, cu referire la art. 63 alin. 1 din Codul penal, respectiv că în situaţia în care, cu rea-credinţă, nu execută pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, numărul zilelor-amendă neexecutate se înlocuieşte cu numărul corespunzător de zile cu închisoarea. Pune în vedere inculpatului că, potrivit art. 559 alin. 1 Cod procedură penală, are obligaţia să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea din cadrul Judecătoriei ....., în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 400 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare. Cu drept de apel la Curtea de Apel ..... în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică din data de 25.09.2015."

intrebarea mea este cand as putea sa imi recuperez permisul si cum (examen sau automat il trimite ei ?)

Multumesc in avans
Discuție Taxa auto
Daca imi iau acuma o masina adusa de dincolo (ex:Germania) ce fel de taxa platesc ???

Multumesc.
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
Va multumesc foarte frumos.
Tocmai m-am angajat la un loc de munca unde este un contract pe o perioada nedeterminata dar cu o anumita perioada de proba. Intrebarea mea este pot sa imi depun demisia la zi in oricare zi in timpul perioadei de proba fara a mai sta in preaviz?


Va multumesc anticipat.