avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel Velicu

Activitate Daniel Velicu

Răspuns la discuția fals si uz de fals ?
MULTUMESC PENTRU INFORMATII VOM MERGE DIMINEATA SA DEPUNEM PLANGERE PENALA
Răspuns la discuția fals si uz de fals ?
trebuie sa cerem noi expertiza grafologica care sa dovedeasca va nu prietena mea a semnat acele acte sau cere procurorul ? cine plateste examenul grafologic care am inteles ca este destul de scump ?
Buna ziua as dori si eu o lamurire intr-un litigiu de munca :
Prietena mea a fost data afara fara preaviz si iau fost date niste hartii tipizate dar necomplectate in totalitate pe care ea a refuzat sa le semneze ,moment in care ia fost comunicat faptul ca are interdictie de a mai intra in barul in care lucra .
A doua zia mers la itm ca sa vada care este situatia exacta a contractului de munca si sa faca o plangere in acest sens si a constatat ca are contractul de munca desfacut cu acordul ambelor parti . A depus plangere si a mentionat ca nu a semnat nimic ( state de plata , cerere de lichidare si nici fisa de protectia muncii ) .acum a primit raspuns de la itm prin care este informata ca la controlul facut la punctul de lucru li sau prezentat toate actele semnate ( cerere lichidare la zi ,fisa sare rezulta ca a primit toate drepturile banesti , pontajul din care rezulta ca ea lucra 12/24 si 12/48 . Programul real de lucru era 24 cu 72 . Are rost sa le facem plangere penala pentru fals si uz de fals sub semnatura privata ??? Avem si 2 fosti angajati ai firmei care pot sustine ca programul de lucru nu este celcare lau declarat reprezentantii firmei la itm si ce celtuieli vom avea daca ajungem in instanta
ca sa pot sesiza acest lucru va trebui sa obtin audienta la sefii politiei .
Daca apartamentul este contorizat si nu platiti cheltuielile la nr de persoane puteti face contestatie in scris dar va trebui sa dovediti ca acei 2 prieteni au locuit la alta adresa chiar daca ar fi venit zilnic sa va ajute . Va trebuie sa va aduca ei cate o declaratie care sa ateste ca locuiesc la alta adresa semnata si stampilata de administratorul unde locuiesc ei .
Buna ziua am fost la politia rutiera Arad sa denunt o masina care circula pe drumurile publice fara asigurare buna si cu verificarea tehnica facuta fara macar ca masina sa fie verificata , pe langa toate acestea masina are si probleme la sistemul de ambreaj si frane si foarte simplu ofiterul de servici mi-a spus sa fac o cerere si sa merg Luni dimineata ca vinerea este program scurt si nu mai gasesc pe nimeni . asta se intampla vineri in jurul orei 12 . Eu credeam ca politia rutiera are program 24 din 24 , 7 din 7 dar se pare ca nu este asa . trebuie sa umblu mult si sa fac tot felul de cereri daca vreau sa fac un bine . pana luni sepot intampla multe . Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu trebuiasca sa merg luni cu cererea si sa cer audienta la comandant si numai dupaia sa verifice . :-/:-/:-/
Răspuns la discuția Abuz sau nu ?
Am fost sa inregistrez plangerea si a refuzat sa mi-o inregistreze asa ca am trimiso prin curier
avad ceva cunostinte am rezolvat ajunga azi curieru la ei . in jurul orei 18 am primit un telefon cu numar privat care mi-a spus citez " nu te lasi , habar nu ai in ce te bagi " sa inteleg ca este cineva din politie care l-a informat pe respectivul si acesta a pus pe cineva sa ma sune sau chiar cineva din politie care vrea sa ii tina spatele ? sa vorbesc cu un advocat sa se ocupe de asta mai departe sau sa las sa decurga totul de la sine ?
Răspuns la discuția Abuz sau nu ?
Multumesc de informatie .
Răspuns la discuția Abuz sau nu ?
dimineata merg la firma de curierat si o trimit
ms .
Răspuns la discuția Abuz sau nu ?
aici este marea problema ca nu mi se ia sesizarea ma cheama a doua zi la ora 8:00 la agentul care nu are chef de munca