avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate lebenita

Activitate lebenita

se ataca vanzarea(daca se face) daca e facuta in frauda mostenitorilor.trebuie dovedit acest lucru.
intrebare:acel apartament sa zicem ca valoreaza 50.000 euro.o discutie cu un notar(ei se pricep la mosteniri/succesiuni)sau cu un avocat civilist costa ~100 ron.dupa parerea dumneavoastra ce e de facut?


Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
@viki:
1.din momentul in care baroul te valideaza si platesti taxa de inscriere in tabloul avocatilor stagiari ( 1000 lei era la cj) si iti cumperi roba si iti faci stampila
2.oficiile vin o data la 6 saptamani si in acea saptamana teoretic poti primi sau nu oficii.NU te baza pentru ca sunt foarte multi stagiari si oficiile merg la cunostinte prima data. + banii de la oficii intre CEL MAI REPEDE dupa 3 luni de cand ai fost in tura la oficii
3.nu te poti intretine singur.singura exceptie e daca iei examenul de barou cu o nota frumoasa (peste 8.50) si bati la usa unei "societati" de avocatura unde se respecta salariul de 800 de lei care il are in contract orice stagiar.poti sa castigi si mai mult de 800 de lei daca sunt binevoitori sefii :)

ps:eu am prezentat situatia de la cluj si ceea ce am prezentat se aplica la 85% din stagiari.bineinteles ca sunt si exceptii
da asa este,la inm este putin mai simplu modul de exprimare referitor la bibliografie.despre cei care cauta sinteze......nu zic nimic,decat ca fiecare invata cum crede si cum poate.eu nu imi permit sa ma duc la acest examen cu materie invata din sinteze.da invat din "sinteze" dar acele "sinteze" sunt facute de mine din cartile pe care le-am parcurs deja de 1000000000000 de ori si nu mai pierd timpul citind 500 de pagini la obligatii,citind in schimb 100 de pag conspect:)
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
ac b b
inveti TOT pe vechiul cod (atat la civil si la penal + pr civ si pr pen) si pentru noul cod iti iei cartea lui boroi cu actul juridic civil pe noul cod si inveti din el aplicarea legii civile in timp si actul juridic civil.comprende?
cosmin,in noul cod dupa cum vezi nu mai exista riscul bunului ci doar al contractului.astfel in ncc riscul contractului il suport debitorul obligatiei imposibil de executat.nu vad unde este confuzia ta.asa cum a scris un coleg mai sus scrie foarte clar in bibliografie ca din ncc intra doar aplicarea legii civile in timp si dispozitiile referitoare la actul juridic civil(unde exista diferente sesizabile:nulitati,vicii consimtamant,riscul contractului).in rest nu sunt modificari majore.
Răspuns la discuția Admitere in Barou 2012
nu mai invata nimeni nimic.le stim pe toate,pana in octombrie mergem in concediu :)
a fost primul tau drum cu masina?de fiecare data cand merg cu masina si este radar masina este neinscriptionata.foarte rar am vazut acele mcv-uri.parere mai avizata de la cine sa primesti?ti-au raspuns mai multe persoane inclusiv "AvocatIonescu".maine mergi la posta si plateste amenda si data viitoare umbla in limitele de viteza.


p.s.:sau da-i in judecata,mananca bani si timp pentru a avea acelasi rezultat,adica permis suspendat
nu are relevanta absolut deloc daca masina este inscriptionata sau nu.daca platiti amenda din nou nu are nici o relevanta pentru ca in cazul in care pierdeti procesul veti fi nevoit sa o platit si bineinteles nu veti mai plati jumate ci suma intreaga.daca pierdeti veti fi supus si cheltuielilor de judecata.pentru mai multe detalii cititi OUG 2/2001 si parte de contraventii din Codul rutier.din pacate nu stiu daca un avocat(ocupat) v-ar putea ajuta deoarece este o procedura relativ simpla care mai mult mananca timp.daca doar atat doriti sa contestati,atunci nu prea are sens...
Răspuns la discuția Job in domeniul juridic
@catalyna.ceea ce ai "patit" tu este perfect normal.daca nu ai diploma de licenta nu te poti angaja ca jurist,daca o ai si e de la o facultate de stat,atunci iti doresti mai mult si nu mergi ca jurist intr-o firma.pe de alta parte cunostintele tale sunt aproape legate de 0 si nu ai putea sa faci mai nimic intr-o firma in afara de curierat (mers la CF,mers la registratura,ONRC,etc) unde nu ai nevoie de cunostinte juridice :) mai ai rabdare pana termini facultatea,alegeti dupa aceea drumul si tine-te de el(executor,grefier,lichidator,avocat,procuror,judecator,notar,etc...)

in anul 2 daca imi amintesc bine de abia incepi cu drepturile reale si in sem 2 intri in obligatii...inca nu ai cunostinte suficiente si din zbor nu poti sa le iei.bafta