avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Mond

Activitate Mond

Buna ziua ! Un salariat este angajat din 5 aprilie 2012 , din care primele 5 luni sunt cu timp partial 4 ore/zi , iar de la 01.09.2012 cu timp normal 8 ore/zi . Incepand cu data de 04.09.2013 se desface C.I.M. in baza art 65 din CM . Tinand cont ca societatea a obtinut o esalonare la plata a datoriilor catre bug.de stat , v-as ruga sa-mi spuneti cum sa completez adeverinta cu salariile pe 12 luni , tinand cont ca nu sunt platite contributiile pt.somaj . Este vorba de lunile iunie si iulie . Va multumesc pt.raspuns .

.
Răspuns la discuția Inregistrare factura sau bon
Si in ceea ce priveste plata facturii ? Pentru ca bonurile reprezinta de fapt achizitia propriu zisa si plata .
Buna ziua !

Sa achizitionat motorina pe baza de bon fiscal fara CUI in decurs de mai multe zile pentru ca ,mai apoi , la o data ulteriora a aceleiasi luni sa se emita factura fiscala pentru toate bonurile . Cum ar trebui sa fac inregistrarea in contabilitate ?

Va multumesc mult pentru raspuns .
Buna ziua !

1.Va rog sa-mi spuneti carei institutii trebuie sa i se adreseze un cetatean italian pentru a putea obtine rezidenta in Romania si cum ar trebui sa procedeze .
2.Daca un cetatean italian are permisul auto suspendat in Italia poate obtine permis auto in Romania ?

Va multumesc pentru raspuns .
Buna ziua !
As dori sa va intreb cum trebuie tratate sumele aflate in sold debitor si creditor la 4428 :
- ca diferenta si anume 4428D-4428C>0 la datorii atat in F10 cat si in F30 sau 4428DC-4428D>0 la creante atat in F10 cat si F30
SAU
- soldul debitor luat in calcul ca atare la datorii in ambele formulare si creditor la creante , deasemenea ,in ambele formulare ?
Răspuns la discuția Indemnizatia de somaj
Multumesc pt.raspuns , dar as vrea , daca exista o explicatie , sa-mi spuneti de ce de la somaj s-a facut referire (ca nefacand parte din stagiul de cotizare) doar la perioada celui de-al doilea CCC inceput in 2002 , in timp ce primul este calculat . Mi s-a spus clar ca perioada de cotizare este de 9 ani si 9 luni si ca cel de-al doilea CCC nu este stagiu de cotizare .
Imi cer scuze pentru insistenta .
Răspuns la discuția Indemnizatia de somaj
In carnetul meu de munca exista urmatoarele inregistrari :
-02.02.1998 - Incadrat cu ctr. de munca
- mai multe majorari salariu inregistrate pe toata perioada desfasurarii contr. de munca (vreo 9 )
-24.03.2006 - Incetat contr. de munca
-24.03.2006-beneficiar indemniz. de somaj
-24.12.2006-inceteaza indemniz. de somaj
-01.12.2007 - angajat pe perioada nedeterm.
- alte majorari de salariu
- 01.01.2011 - se abroga disp. decret,.nr.92/1976

Acestea sunt toate inregistr.din carnetul meu de munca . Dupa cum vedeti nu exista nici un fel de suspendare a CIM pe perioada conc.de crestere si ingrijire copil .

Am sa va explic pe scurt :
In perioada febr.1998-martie 2006 am lucrat cu CIM la o singura soc. In aceasta perioada am beneficiat de 2 conc.pt.cresterea si ingrijirea copilului , respectiv aug1999-iulie 2001 si dec.2002-noi.2004 . In martie 2006 am fost trimisa in somaj in urma restructurarilor de personal . In dec.2007 m-am angajat la o noua societate care , la randul ei a facut disponibilizari in noiembrie 2011 . De atunci am beneficiat de ajutor de somaj . Doar ca am aflat cand am fost la viza ca perioada in care am dreptul la indemnizatie nu este de 12 luni ci de 9 luni datorita faptului ca perioada stagiului de cotizare este mai mica de 10 ani si mi s-a spus de o perioada cuprinsa intre 2002 si 2005care nu ar fi stagiu de cotizare . Imi puteti da o explicatie , va rog ? Concediul de crestere si ingrijire copil cuprins intre dec2002-noi.2004 nu se considera stagiu de cotizare pt. somaj ?
MULTUMESC !