avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate Georgeta2012

Activitate Georgeta2012

Buna ziua,
Avem un teren pe care ne-am construit casa, toti proprietarii am fost "nevoiti" la cumparare sa lasam drum de acces de 9 m latime. Ideea e ca proprietarii care ne-au vandut ne-au vandut atat suprafata utila pe care o avem, iar in contract este mentionata si cota indiviza in devalmasie din drumul de acces. Mai mult eu platesc impozit inclusiv pe partea de drum la primarie. Inteleg de aici ca acum este drum privat. Noi l-am amenajat si am investit bani sa putem ajunge la proprietati.
1. Vreau sa imi indicati si mie legile care spun cand si dupa ce perioada drumul devine drum de utilitate publica si intra in proprietatea primariei?
2. Fiind printre primii care construit in zona, sunt titular de contract si coproprietar in baza unui contract cu firma de gaze care a realizat reteaua principala de gaze de 250 de m. Reteaua trece pe drumul de acces Au trecut 3 ani de atunci si cei care vin noi si contruiesc in zona, gasesc drum amenajat si retea de gaze la care sustin ca asteapta sa treaca 5 ani si se vor bransa gratuit, fara sa ma despagubeasca pentru cei 250 de m de retea pe care i-am facut pe banii mei, am contract, chitanta cu firma de gaze,deci daca firma de gaze ii branseaza fara acordul meu, pot sa ii dau in judecata, nu? Adica dupa 5 ani brusc cineva imi ia dreptul de proprietate pe reteaua de gaze fara sa ma despagubeasca? Toti cei care s-au racordat pana acum au inteles situatia si in baza contractului avut m-au despagubit pe cota parte cat revenea fiecaruia.
3. drumul de acces are 9 m latime si o lungime de aprox. 500 -600 m. Exista posibilitatea legala sa il facem drum privat, inainte ca primaria sa il ia ca drum de utilitate publica?