avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate allyalina

Activitate allyalina

Buna seara,
In luna ianuarie pe 10 mi a venit acasa o notificare cum ca trebuie sa ma prezint in trei zile la pink post sa reinnoiesc contractul cu cei de la parcari.Datorita nesincronizarii programului meu de lucru cu programul lor m am trezit acum doua zile ca mi am pierdut locul de parcare .cand m am prezentat la taxe si impozite sector 4 sa intreb ce s a intamplat mi s a spus ca datorita unei amenzi din 2018 pe care nu am achitat o la timp(mentionez ca amenda eu am achitat o insa se pare ca trebuia sa o trimit agentului de la unitatea teritoriala unde am luat o ca sa se inregistreze plata si la ei).....si uite asa am ramas fara loc de parcare chiar daca practic eu aveam amenda achitata....intrebarea mra este daca se mai poate face ceva pt a mi recupera locul de parcare .multumesc
un act de donatie poate fi atacat?tata i a donat sora mii apartamentul la casatorie si intre timp a decedat,eu as vrea sa atac actul,ce sanse am sa castig?
Răspuns la discuția Sentinta accident cu victime
ma refer ,se poate ca acest individ sa scape nepedepsit sau sa faca inchisoare doar un an cu suspendare?ma gandesc ca este vb de ucidere din culpa nu ar fi normal ,ca indiferent de relatii,sa faca inchisoare doar atat
Buna ziua,as vrea sa știu care sunt șansele de condamnare ale unui tânăr implicat într un acces rutier in iunie soldat cu moartea pasagerului din dreapta?menționez ca tânărul despre care vb a consumat alcool,a avut viteza peste limita admis si mai avusese antecedente soldate doar cu pagube materiale
inteleg ,sincer nu cred ca se mai poate face ceva,in Romania trebuie sa luptam cu morile de vant pt drepturile noastre
mama a mers cu dosarul la ei pana pe 10 ,deci se incadra in cele 10 zile dar nu i-au primit dosarul si au spus ca nici nu mai are dreptul la somaj.Logic vorbind chiar daca nu era dosarul complet macar cererea de inregistrare sau de luare in evidenta in termen de 10 zile trebuia acceptata pt a se face dovada ca a venit in termen de 10 zile
buna seara.Mama mea a fost inginer agronom timp de 10 ani pe vremea lui Ceausescu apoi a lucrat 3 ani in invatamant pana in 2000.Din 2000 pana in 2006 nu a mai lucrat dupa care s a angajat la o farmacie fitosanitara pana in aug 2013 dupa care a fost disponibilizata datorita scaderii vanzarilor.Cand si a facut dosarul de somaj cei de la somaj i-au refuzat dosarul pe motiv ca seful ei nu a completat o adev conform art 65 si i-au spus ca trebuia depus dosarul cu data de 1 sept si ca daca nu l-a depus atunci nu mai are dreptul la somaj.Mentionez ca mama a fost incadrata cu jumatate de norma din 2006 si nu a putut depune dosarul pe 1 sept pt ca legal ea era incadrata pana pe 31 aug iar patronul ei a spus ca nu poate scoate actele necesare mai devreme de 1 sept.Nu mi se pare normal ca pt simpliul fapt ca nu a avut dosarul gata pe 1 sept sa nu mai poata lua deloc somaj.Mama are 15 ani vechime per total ,are 53 de ani si cred ca chiar daca in ultimii 2 ani a fost incadrata cu jumatate de norma ar avea dreptul la somaj macar cateva luni.Va rog mult daca poate cineva avizat sau care cunoaste legile sa ma lamureasca si pe mine
va rog mult sa mi spuneti daca stie cineva ce taxa este pentru schimbarea cartii de identitate a masinii?am declarat o nula la monitorul oficial si am inteles ca acum trebuie sa merg la RAR cu ce am primit si trebuie sa achit o taxa?stie cineva cat este?eu am un [EDITAT - incalca pct.2.8 din Regulament.] din 1995
taxa am platit o si am trimis cererea si dovada platii prin posta si am mentionat ca doresc sa mi se exp prin posta
eu am cerut un extras de carte funciara pt informare prin posta la cadastrul din orasul unde este apartamentul pt ca am uitat sa mentionez apartamentul este intr ujn alt oras.Si poate din cauza asta nu figureaza numele