avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate TheOne2012

Activitate TheOne2012

Sa vedem:

hotarare proces 25.000lei

Analizand temeinicia procesului verbal de contraventie,instanta retine ca petentul a fost oprit de catre agentul constatator in timp ce transporta spre...un numar de patru persoane.Prin urmare,agentul constatator a apreciat ca petentul efectua transport public de persoane in regim taxi.
Instanta apreciaza netemeinic procesul verbal de contraventie,deoarece,agentul constatator a incheiat procesul verbal in baza unor simple supozitii.

hotarare proces lumini

Pentru stabilirea situatiei de fapt,instanta are in vedere declaratia martorului asistent care a declarat ca l-a auzit pe agentul de politie spunandu-i petentului ca il va sanctiona pentru ca efectueaza transport de persoane fara a detine licenta,insa in legatura cu luminile de intalnire agentul nu a pomenit nimic.
Din probele administrate in cauza rezulta asadar un dubiu cu privire la corectitudinea situatiei de fapt retinuta de agentul constatator,si implicit cu privire la vinovatia petentului in ceea ce priveste savarsirea contraventiei retinuta in sarcina sa.Instanta mai retine ca intimantul,in fata instantei,nu a administrat nici o proba in sustinerea procesului verbal de contraventie contestat.Tinand cont si de jurisprudenta CEDO,instanta retine ca petentul beneficiaza de prezumtia de nevinovatie,iar orice dubiu este in favoarea sa.

Nu sunt suficiente hatararile judecatoresti?

Hai sa nu zic ca a gresit cu intentie,zic altfel:M-au pus la zid!

Erau 2 masini de politie si 4 agenti rutieri.Unul mi-a intocmit un pv pentru nefolosirea luminilor pe DN European,iar celalalt pentru transport persoane fara a detine licenta.

Si toate astea pentru ce? Doar ca eram cu prietenii in masina? Sa-mi fie frica sa mai merg cu cineva in masina? Doar pentru ca cei doi politisti au vrut sa arate ca ei sunt mai smecheri?
Acum de ce sa nu plateasca? Oare nu asa ar fi corect?

Daca masina a stat 9 luni in garaj,cum sa probez prejudiciul?Prejudiciul nu reiese din nefolosirea ei? Nu e de ajuns o adev de la facultate din care rezulta ca sunt student la zi?Si ca in perioda aceea eu tocmai incepusem facultatea si imi trebuia masina pentru a ma deplasa.Nu numai la facultate,dar si in alte locatii.Era proprietatea mea,de ce sa-mi ingradeasca acest drept?

Astept raspunsuri pertinente.Multumesc!

Buna seara,

Cu 17 luni in urma am fost sanctionat cu amenda in cuantum de 25.000lei si retinerea talonului si numerelor pe o perioada de 6 luni.In plus,am mai primit si o amenda de 170 lei si 2 pct penalizare.Au fost 3 procese in instanta din care au rezultat 3 hotarari definitive si irevocabile.Acum,ca am facut plangere penala la parchet pentru abuz in serviciu si purtare abuziva,ma gandesc si la niste daune pentru repararea prejudiciului.

Tinand cont de urmatoarele aspecte:
-sunt sudent,iar prin suspendarea dreptului de a folosi masina nu am avut cu ce sa ma deplasez catre facultate care este la o distanta de 60km;
-masina a stat in garaj 9 luni de zile pana am luat numere si talonul inapoi;
-procesul cu amenda de 25.000lei a durat 17 luni,iar eu am fost nevoit sa stau intr-un stres continuu,sa lipsesc de la facultate pentru a ma prezenta la termene si sa nu mai am acelasi randament;
-acelasi lucru si pentru procesul cu luminile;

Care poate fi valoare daunelor morale si materiale?
Pentru ca nu admit ca un politist sa greseasca cu intentie si sa nu raspunda pentru faptele sale.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Abuz din partea unor politisti!
Buna ziua,

Astazi am primit hotararea la procesul cu suspendarea dreptului de utilizare a autovehicului,retinerea placutelor si certificatului de inmatriculare.
Din motivarea hotararii rezulta ca: "...reclamantul nu avea obligatia legala de a obtine autorizatie de taxi,iar pe baza unei simple supozitii,rezultata doar din prezenta in autoturismul cu care se deplasa a unor persoane,nu poate fi atrasa raspunderea administrativa a reclamantului si dispusa suspendarea dreptului acestuia de a utiliza autovehiculul,aceasta masura aparand ca nelegala si ca se impune anularea acesteia,cu consecinta restituirii catre reclamant a placutelor cu numarul de inmatriculare si a certificatului de inmatriculare."


Din August 2012 si pana in prezent autoturimul meu a stat in garaj,timp de 7 luni.

Cum politistul a gresit,acesta trebuie sa si plateasca.

Cat sa cer daune morale si materiale ?


Acum sa nu va lase o impresie proasta intrebarea mea.Dar daca v-ati fi aflat in locul meu,cum ati fi reactionat?

Răspuns la discuția Abuz din partea unor politisti!
Am avocat! Dar vreau sa fiu sigur ca dumnealui nu omite ceva.

1.Arata-mi unde scrie ca plangerea pt abuz in serviciu trebuie depusa in termen de 2 luni.
2.Primul politist care m-a oprit tot incerca sa-mi caute nod in papura si-mi dadea de inteles sa-i las o atentie,dar cum n-am pus botul mi-a si aplicat acea sanctiune pt nefolosirea luminilor pe timp de zi.
3.Erau 2 masini de politie si vreo 6 agenti care tind sa cred ca erau acolo pt mine deoarece a mai oprit si un bulgar care chiar nu avea luminile aprinse si i-a facut semn sa le aprinda dupa care l-a lasat sa plece.
4.Omul lor a dat o declaratie la un proces si urmeaza si a doua la un altul.Cele doua declaratii va trebui sa corespunda.La un moment dat va exista o confruntare intre polististii respectivi si martorul asistent.Fiecare va incerca sa-si salveze pielea.
5.Persoanele din masina au declarat ca-mi erau prieteni si ca i-am luat in masina de placere.
6.IPJ s-a bazat doar pe increderea oferita de pv si pe un martor asistent care s-a dovedit a fi mai mult impotriva lor.Asta e tot ce au ei.Nimic mai mult

7.Tu ma sfatuiesti s-o las balta,ceea ce nu se va intampla pana respectivii politisti nu va plati pentru faptele lor.
8.Tu vorbesti total aiurea si in necunostinta de cauza.Cu alte cuvinte aberezi pe aici degeaba.

Si da,il claxonam in trafic pe un tovaras al martorului asistent care si acesta face transport in regim taxi.Tovarasul dorind sa-mi faca un rau m-a spus martorului asistent,iar acesta politiei.
Tovarasul martorului asistent a ramas si dumnealui fara talon si nr de inmatriculare pt 6 luni.Asta s-a intamplat dupa ce s-a facut o plangere la seful IPJ.

Deci politia a pus botul la minciunile martorului asistent,iar acum va trebui sa plateasca intr-un fel sau altul.

theolina22- acum m-am uitat peste profilul tau si vad ca esti functionar public.Am avut o suspiciune ca faci parte din IPJ (sau din alta institutie) si care cred ca s-a dovedit a fi adevarata.
Banuiesc ca stii ce ii asteapta pe acei politisti de tot incerci sa-mi influentezi actiunile.
N-am sa-ti fac pe plac pentru ca acei politisti va trebui sa plateasca la un moment dat.
Răspuns la discuția Abuz din partea unor politisti!
Sa inteleg ca atat te duce capul pe tine?
Adica daca se da o hotarare judecatoreasca in care am castig de cauza asta inseamna ca am luat pe merit amenzile?
Daca polististii respectivi au un martor asistent care este turnatorul lor si care in momentul in care a dat declaratia in fata judecatorului a fost mai mult impotriva lor,asta inseamna ca un politist nu e atat de nebun incat sa dea amenzi?
La nivel de IPJ se stie faptul ca acel martor asistent face taximetrie fara nici un fel de act.
Cu alte cuvinte este omul lor.
Tu vii si-mi spui mie sa ma multumesc doar cu atat?
Astept raspunsuri din partea unor oameni care au habar despre legi si nu din partea unor utilizatori ca tine care se multumesc doar cu faptul ca au scapat de ceva anume.
Tind sa cred ca faci parte din vreun IPJ.
Buna seara,

Pe scurt.
Am fost oprit in trafic si am primit o amenda pentru nefolosirea luminilor de intalnire pe timp de zi plus inca o amenda pentru transport public de persoane in regim taxi ,iar ca masura complementara retinerea placutelor cu nr de inmatriculare si a talonului pe o perioada de 6 luni.Asta s-a intamplat in August 2012.

Prima parte
Amenda pentru lumini.A fost admisa plangerea contraventionala si a fost anulat p.v. de contraventie.Pana acum sunt 5 luni de proces.A fost chemat martorul asistent.Acesta nu-si mai aducea aminte cand m-a oprit politia si nici nu stia pentru ce a fost chemat ca martor.Politistul care mi-a intocmit pv a refuzat sa-mi consemneze mentiunile pe motiv ca as minti si mi-a spus ca-mi vine acasa prin posta.Cand pv mi-a fost comunicat acasa,am vazut ca apare si un martor asistent.Politistul il mintise pe acesta ca m-a oprit pentru ca as fi facut transport de persoane in regim taxi si nicidecum pentru ca nu foloseam luminile de drum.Asta reiese din declaratia acestui martor.
Ce pot face in continuare impotriva politistului?(primul politist)


Partea a doua.

Impotriva pv de retinere a placutelor cu nr de inmatriculare si a talonului am facut o plangere prealabila la IPJ.Ca urmare a raspunsului nefavorabil,am facut si o plangere pentru anularea actului administrativ.Plangerea a fost admisa si de aceasta data.PV a fost anulat.Pana acum au trecut 6 luni.

Ce pot face in continuare impotriva politistului?(al doilea politist)

Pot cere despagubiri pentru daune materiale pentru ca masina a stat nemiscata 6 luni si daune morale pentru ca am fost nevoit sa imi pun viata in pericol mergand zilnic la ocazie deoarece nu exista mijloc de transport din localitatea unde domiciliez pana la bucuresti?(sunt student)
Un articol din legea 554/2004 spune ca pot cere despagubiri in termen de 6 luni,dar nu mai tarziu de 1 an de la data luarii la cunostinta.

Mentionez ca toate s-au intamplat in aceeasi zi intre 07.20 si 08.30.

Mai exista si pv cu amenda de 25.000lei ,dar este in curs.(Acesta prevede ca masura complementara retinerea placutelor cu nr de inmatriculare si a talonului pe o perioada de 6 luni).

Va multumesc!
Buna seara,

Mi s-a intocmit un pv in baza art. 7 din legea 38/2003 si sanctionat de art. 55 al. 5 lit. a din aceeasi lege.Ca masura complementara mi s-au retinut si placutele cu nr de inmatriculare si talonul in temeiul art.58 ind.1 din OUG 34/2010.

Exista posibilitatea de a mi se restitui placutele cu numarul de inmatriculare si talonul in baza articolului mai jos mentionat?

Art. 118. - (1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria in a carei raza de competenta a fost constatata fapta.
(2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti.
Intentionez sa cer daune, atat morale cat si pentru lipsa de folosinta a autoturismului, politistului care mi-a "inscenat" un pv.Asta dupa ce va exista hotararea judecatoreasca.

Intrebare: Cat sa cer?

(mi s-a facut o gluma cu acte in neregula si anume:domnul agent de la rutiera isi imagina ca eu fac transport public de persoane cu toate ca persoanele din masina mea imi erau cunoscute si n-am pretins nimic in urma transportului lor.)
Buna ziua,

Pe 30 August am depus la politia rutiera 'docomentele' pentru recuperarea nr de inmatriculare si a talonului.In momentul acela,doamna careia i-am inmanat documentele mi-a zis ca sa astept acasa o adresa.Azi am intrebat in ce stadiu se afla solicitarea mea ,iar dansa mi-a comunicat ca este in lucru.

Intrebarea mea este:

Ce daune pot cere pentru lipsa de folosinta a autoturismului?(ulterior hotararii judecatoresti in cazul in care voi avea castig de cauza,desi probabilitatea este 100%)

Multumesc!
Răspuns la discuția accident complicat
In mod logic de victima raspunde cel care se afla la volanul autovehiculului!
Si tot in mod logic,in marea majoritate a cazurilor,cine te pupa in c.r plateste!(altii mai pupa si gratis,asta ca o ironie)
Sotul dvs poate fi sanctionat la randului lui pentru oprirea interzisa.