avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate mike2012

Activitate mike2012

Daca legea prevede ca un cetatean roman cu domiciliul in strainatate nu poate detine decat pasaport ( el avand totusi in tara proprietati) atunci ma intreb, de ce nu prevede si faptul ca acest pasaport sa fie un document valid de identificare pe teritoriul tarii !!!!????? Poate totusi exista pe undeva un articol de lege care ii da acest drept, stie cineva sa-mi spuna? Imi pare absurd ca acest pasaport ( eliberat de autoritatile romane ) sa nu fie luat in considerare de institutiile , firmele, bancile etc din tara. Detinand un apartament ( sau orice alt bun imobiliar)
in tara, este evident ca trebuie sa te legitimezi atunci cand ai de rezolvat o problema legata de aceasta proprietate. Iar varianta cu "flotantul provizoriu" nu mi se pare o solutie, dat fiind ca cere mult timp , si eu de ex. ( dar cred ca si marea majoritate) nu stau mai mult de 2 saptamani in tara ( cand ma duc)
Am citit tot aici pe forum ca nici in fata notarului nu e valabil pasaportul ......atunci ...inseamna ca nici nu pot sa vand nici sa cumpar un bun imobiliar !!!!!!!?????
Nu am acest drept daca sunt roman si am domiciliul in strainatate!!!!!???? in schimb strainii au acest drept si evident se legitimeaza cu pasaportul, nu?
In acest caz inseamna ca legea "ii obliga " pe acesti romani sa o incalce, in sensul ca ei nu se vor mai declara ca fiind cu domiciliul in strainatate. Eu mai sper totusi ca exista pe undeva prin lege un articol, o fraza,( ceva care sa ne dea acest drept ) si care nu este la cunostinta majoritatii ....altfel......chiar ca putem spune " ca la noi la nimenea" :(