avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate letbejustice

Activitate letbejustice

Răspuns la discuția probleme cu vecinii



cred ca intocmirea unui regulament de ordine interioara in asociatie e singura solutie
:((

Da, da, sigur ca da.:P O sa le luati caii de la bicicleta cu regulamentul de ordine interioara.
Toti oamenii de bun simt din tara asta avem si traim astfel de probleme cu vecinii. Numai ca oamenii de bun simt sunt undeva la 1% in masa de 99% de nesimtiti. Iar acesti 99% nesimtiti nu vad sa existe probleme, pentru ei astea nu sunt probleme. Cruntul adevar, remarcat pana si de sociologi, este ca suntem o tara plina de nesimtiti, de prost-crescuti, de badarani.
Ce se poate face? Nimic. Va dau un exemplu. Am dus un razboi indelungat cu nesimtitii care bateau covoarele de dimineata pana seara, chiar si in timpul orelor de liniste. Administratora asociatiei m-a inteles si a facut reclamatie la primarie, pentru a i se permite sa mute bara de scuturat covoare intr-o alta parte pe domeniul public, intr-un loc unde nu afecteaza atat de tare locatarii. I s-a raspuns ca in conformitate cu legea, bara de covoare e obligatorie si trebuie sa fie la minim 5 metri de bloc, asa ca n-are de ce s-o mute fiindca indeplineste conditiile.
Singura sansa de liniste este sa va mutati la casa sau sa va luati pamant la tara.
Răspuns la discuția Discriminare imbracaminte
Omule, sunt curios pe ce probe te vei baza la proces? Gorila aia de la uşă ţi-a pus mâna în piept şi ţi-a spus că n-ai voie (ceva de genul bancului: iepure de ce ai bască?). Tu aduci 1 martor (prietena) care spune că aşa a fost, patronul barului aduce şi el câţiva angajaţi care se jură că nu-i aşa. Ai vreo şansă aşa, sau mai ai ceva aşi în mânecă (ceva înregistrări, declaraţii "măreţe" ale patronului în faţa organelor că la el nu intră cine are bască etc.).



Banca nu ramane sub nici o forma pagubita, pt ca daca nu exista girant se face o asigurare de risc a creditului, a.i. ei isi iau banii din asigurare. Oricum pe cel ce a plecat in starainatate si nu mai plateste nu cred ca-l intereseaza daca e bagat sau nu in acea baza de date a rau-platnicilor.
Ati vazut voi banca sa mearga in pierdere?:P

Pai despre credit fara giranti era vorba. Deci, sa inteleg ca in acest caz banca asigura creditul si isi recupereaza banii de la firmele de asigurari, nu? Prin urmare, firma de asigurari se alege cu gaura in buget. Adica nu banca trece la executare silita, pentru ca ea isi recupereaza banii de la firma de asigurari. Dar firma de asigurari face ceva pentru a-si recupera banii?
Bine, si banuiesc ca il baga si pe lista rai-platnicilor si nu mai poate lua vreun credit in Romania. Dar daca, asa cum am mai spus, omul nu prea mai are chef sa se intoarca in tara, banca alearga mult si bine cu executarea silita dupa el, asa-i?
Si sa zicem ca in Romania se afla pe lista rai-platnicilor si s-a lins pe bot de credite ulterioare. Dar il afecteaza cu ceva aceasta lista a rai-platnicilor in afara tarii? Adica, daca vrea sa-si ia o masina in rate pe acolo pe unde s-a dus, apare ca fiind rau-platnic si pe acolo?
Am auzit de curand despre o stare de fapt si sunt curios cum se poate rezolva aceasta, pentru ca aparent se pare ca multa lume poate proceda asa.
Un vecin de bloc si-a luat un calculator (sau un laptop, nu stiu precis) scump de la o firma de-asta de vinde produse electronice si electrocasnice. L-a luat in rate, cu credit dintr-ala fara giranti. A platit vreo 2 rate la el (la o banca), dupa care omul si-a gasit de munca undeva prin afara tarii si a plecat, fara gand de a mai plati sau de a se mai intoarce curand in tara. Ce se intampla in cazul asta? Ramane banca cu gaura, sau exista vreo modalitate (si cred ca exista) sa-si recupereze banii? Care este procedura legala?
E ceva similar cu o stire pe care am vazut-o acum cateva luni la TV, in care se spunea ca multi romani si-au luat produse electronice si electrocasnice pe credite dintr-alea "doar cu buletinul", dupa care au plecat la munca prin Italia sau Spania si nu si-au mai platit ratele. Stirista spunea atunci ca bancile au ramas in gaura, dar ca oricum isi recupereaza paguba din dobanzile mari practicate la acest fel de credite, bazandu-se pe un fel de "teorie a probabilitatii".
Răspuns la discuția Va rog un sfat despre TESTAMENT!


da' unde-s temeiurile juridice ? :))
hai ca pana la urma am sa-ti spun si unde ai gresit. :D

Spune-mi mie, că pe mine mă interesează să aflu care-i adevărul în problema asta!



Intrebarea mi se pare cat se poate de stupida, poate veni de la un om de pe strada dar nu de la cineva care ar putea avea pretentii ca studiaza, sau ca a studiat in ultimii 20 de ani stiinte juridice.

Băi OPREA, păi eu sunt un om de pe stradă, de-aia am întrebat! Unde ai văzut tu că am scris că aş studia dreptul de 20 de ani? Am spus doar că m-am uitat în Codul Civil şi nu le-am dat de cap. ªi ce dracu ai mai postat tâmpenia ta de răspuns de 3 ori?
Încurcate sunt căile Dreptului Civil! Eu nu le-am putut desluşi! Cred că ar fi cazul să se scoată un nou Cod Civil în care să se schimbe măcar termenii ăia învechiţi şi limbajul de secolul XIX.
Dacă ştiţi, vă rog să enumeraţi care este ordinea rudelor la o moştenire (adică: în primul rând are dreptul xxx; dacă nu există xxx are dreptul yyy, dacă nu e nici yyy atunci are dreptul zzz ş.a.m.d.)
Răspuns la discuția Va rog un sfat despre TESTAMENT!
Ok, mersi pentru răspunsuri, dar totuşi am rămas cam în ceaţă. M-am uitat şi eu pe internet pe codul civil şi codul de procedură civilă. Sunt mulţi termeni vechi şi de neînţeles pentru mine. Deci, în concluzie, pot ataca acest testament (după cum am spus, va fi legal întocmit, la notar) doar erezii rezervatari, iar aceşti erezi rezervatari sunt doar rudele în linie directă şi nicidecum fraţii. Aşa este?
Într-adevăr, un act de vânzare-cumpărare pare cel mai sigur lucru, dar de unde să scot eu atâţia bani (zeci de milioane din câte am înţeles) pentru a plăti taxele la notar? De aceea încercăm să gasim o cale "mai ieftină".
Un batran cu care sunt prieten si pe care l-am ajutat si am avut grija de el simte ca nu mai are mult de trait. Nu are parinti, sotie si nici copii. Are cativa frati prin alte judete, dar care nu tin legatura cu el si care nu l-au vazut de ani buni. Ar vrea sa-mi lase apartamentul lui mostenire prin testament notarial. Nu vrea sa lase nimic fratilor, pentru ca nu l-au ajutat cu nimic. Acest testament poate fi contestat sau atacat de acesti frati? Este o metoda sigura acest testament? Mentionez inca odata ca batranul este cel care isi face griji, pentru ca nu vrea ca fratii cei haini sa profite dupa moartea lui.
Multumesc anticipat de raspunsuri!