avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate iulia1988

Activitate iulia1988

Buna ziua!

Parintii mei au cumparat un imobil in anul 1991 , acestia achitand-ul in 2 transe,acasa avem contractul de vanzare cumparare, procesul verbal de predare primire si cele 2 chitante cum ca s-au achitat sumele respective.
Cu aceste documente notarul a trecut imobilul pe numele meu dar mi a spus ca daca doresc sa il vand imi trebuie cadastru.

Cu toate acestea pentru a putea face cadastru mi se cere o adeverinta din care sa reiasa ca imobilul a fost achitat integral.
Firma nu mai exista , si-a incetat activitatea, va rog sa-mi spuneti ce solutii exista pentru a putea face rost de acest document de la firma inchisa.

Multumesc!
Buna seara!


As avea si eu nevoie de un model de declaratie pe propria raspundere a angajatorului conform careia nu a mai avut raporturi de munca cu angajatul in ultimii 2 ani.Mentionez ca am nevoie de acest model pt a beneficia de cei 30% din somaj si ca angajatorul a spus ca nu stie sa faca aceasta declaratie si ca sa ii aduc un model,deoarece niciodata nu a mai luat pe cineva din somaj.


Multumesc!
Buna seara!


As dori sa stiu daca ,in condiitiile in care eu sunt in somaj si am gasit oarecum un loc de munca, exista vreun risc sa lucrez 2-3 zile in proba fara contract pentru a vedea daca este ok jobul.Exista posibilitatea unei amenzi sau suspendarea somajului?
As mai dori sa stiu daca acest angajator m-ar lua din somaj daca este obligat sa faca contract pe 8 ore perioada nedeterminata sau poate face si contract part time.




Multumesc!
Am reusit sa obtin un exemplar dar problema este ca atunci cand am depus dosarul pt somaj mi-au oprit in original decizia de concediere,crezi k mai am dreptul de la alta decizie de la angajator sau trebuie sa o cer itm ului?ideea este ca cei de la itm m-au pus sa semnez ca mi au dat actele inapoi ,dar pe moment fiind multe nu mi-am dat seama ca mi au oprit decizia si anexa 26 in original
Problema este ca acasa am constatat ca nu am acele acte si acolo m-au pus sa semnez o foaie cum ca mi au dat actele originale inapoi, mai pot face ceva in acest caz?
Buna seara!

Astazi am depus dosarul pt somaj si am constatat ca mi-au oprit in original decizia de incetare a contractului de munca si anexa 26 ( cu contributiile lunare platite de firma), este normal ca acestea sa ramana in original la ITM?nu mi se pare normal sa mi se retina decizia de incetare a contractului de munca....Imi vor fi acestea necesare mai tarziu la altceva?

Multumesc!
Am si eu o problema.Pe data de 3 sept mi s-a incheiat contractul de munca in urma inchiderii magazinului unde lucrez.Am stat in preaviz 20 zile si totusi decizia de incetare a CM intarzie sa apara fara vreo explicatie concreta si am nevoie de aceasta pentru somaj.Ce trebuie sa fac?Multumesc!