Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acte retinute de ITM la depunerea dosarului de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acte retinute de ITM la depunerea dosarului de somaj

Buna seara!

Astazi am depus dosarul pt somaj si am constatat ca mi-au oprit in original decizia de incetare a contractului de munca si anexa 26 ( cu contributiile lunare platite de firma), este normal ca acestea sa ramana in original la ITM?nu mi se pare normal sa mi se retina decizia de incetare a contractului de munca....Imi vor fi acestea necesare mai tarziu la altceva?

Multumesc!
Mergeti la iTM si solicitati sa va restituie documentele originale , lasandu-le in schimb copii de pe acestea ...
Problema este ca acasa am constatat ca nu am acele acte si acolo m-au pus sa semnez o foaie cum ca mi au dat actele originale inapoi, mai pot face ceva in acest caz?
iulia1988 a scris:

Buna seara!

Astazi am depus dosarul pt somaj si am constatat ca mi-au oprit in original decizia de incetare a contractului de munca si anexa 26 ( cu contributiile lunare platite de firma), este normal ca acestea sa ramana in original la ITM?nu mi se pare normal sa mi se retina decizia de incetare a contractului de munca....Imi vor fi acestea necesare mai tarziu la altceva?

Multumesc!

Banuiesc ca ati depus dosarul la Agentia de somaj... E normal ca acestia sa va retina anexa 26 in original. Cu decizia e o oarecere problema.... Dar dvs. trebuia sa fi primit de la angajator o adeverita de vechime, care inlocuieste carnetul de munca ( se utilizeaza de la 01.01.2011) in care e trecut si nr. deciziei de incetare ( aveti mare grija de aceasta adeverinta, va este necesara cand iesiti la pensie)... Daca tineti mortis, mergeti la angajator si solicitatii un duplicat dupa decizia de incetare...
Puteti solicita angajtorului eliberarea unei copii, conforme cu originalul, de pe decizia de concediere ... in acest sens, va trebui sa depuneti o solicitare scrisa invocand in acest sens prevederile art.8 alin.3 lit.a din HG nr.500/2011.

Potrivit art.8 alin.3 lit.a in HG nr.500/2011, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
.......
Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Art.8 (4) din HG nr.500/2011 : Documentele sunt eliberate in copie certificata de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul.