Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de timp in care se comunica decizia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de timp in care se comunica decizia de incetare a contractului de munca dupa preaviz

Am si eu o problema.Pe data de 3 sept mi s-a incheiat contractul de munca in urma inchiderii magazinului unde lucrez.Am stat in preaviz 20 zile si totusi decizia de incetare a CM intarzie sa apara fara vreo explicatie concreta si am nevoie de aceasta pentru somaj.Ce trebuie sa fac?Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Chiar daca exista , in practica, si comunicarea verbala , aceasta nu are niciun efect ... trebuie sa existe o dovada ca s-a comunicat acea decizie

In cazul refuzului de a va inmana un exemplar de pe decizia de concediere, puteti sesiza ITM-ul si/sau instanta de judecata.
Am reusit sa obtin un exemplar dar problema este ca atunci cand am depus dosarul pt somaj mi-au oprit in original decizia de concediere,crezi k mai am dreptul de la alta decizie de la angajator sau trebuie sa o cer itm ului?ideea este ca cei de la itm m-au pus sa semnez ca mi au dat actele inapoi ,dar pe moment fiind multe nu mi-am dat seama ca mi au oprit decizia si anexa 26 in original
Puteti solicita angajtorului eliberarea unei copii, conforme cu originalul, de pe decizia de concediere ... in acest sens, va trebui sa depuneti o solicitare scrisa invocand in acest sens prevederile art.8 alin.3 lit.a din HG nr.500/2011.

Potrivit art.8 alin.3 lit.a in HG nr.500/2011, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
.......
Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Art.8 (4) din HG nr.500/2011 : Documentele sunt eliberate in copie certificata de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul.