avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Activitate MyyrelaLucky

Activitate MyyrelaLucky

Am facut partajul numai pentru impartirea bunurilor, nu si pentru a datoriilor, aici e problema, dar as putea sa imi trec bunurile pe numele copilului acum, eu fiindu-i tutore legal si asa sa pot sa nu ajung pe drumuri din cauza acestor debite?
Iar acest partaj a fost facut prin notar.
Creditul a fost facut in anul 2008, in timpul casatoriei, iar partajul a fost facut, dar nu a fost specificat nimic despre lucrurile cumparate din acesti bani.
Sotul meu a facut niste datorii la banci, la care nu si-a mai achitat creditele, noi am divortat,nu sunt girant si nu am ipotecat cu nimic pt a obtine aceste credite iar acum mi se spune ca eu sunt obligata sa ii platesc datoriile chiar daca am divortat si ma vor executa silit luandu-mi locuinta si alte bunuri chiar daca nu mai sunt casatorita cu el pentru ca(asa spun ei) am fost casatoriti mai mult de 5 ani. Acum v-as ruga sa imi raspundeti, chiar exista aceasta lege in care sa ma oblige pe mine sa ii platesc datoriile fiind divortati? Eu de asememnea sunt o persoana cu handicap si cu un copil in intretinere, nu am nici o posibilitate de a-i plati aceste debite,ce solutii as putea avea pentru a nu ramane pe drumuri? Sau as putea sa trec locuinta pe numele copilului meu si eu sa fiu tutore legal pana va deveni major pentru a nu pierde totul?