avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate viot

Activitate viot

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cu cine trebuie sa fac proces pentru a modifica niste titluri de proprietate eliberate gresit?
Cu primaria? comisia de aplicare a legii fondului funciar? prefectura? sau cu mostenitorii titlurilor.
e important, multumesc.
asa este.
Am o intrebare:

am facut anul trecut dezbaterea succesorala pe doi bunici ai mei dupa tata. S-au facut certificate de mostenitori cu cote pt fiecare mostenitor. Nu s-a facut insa partajul.

Chestia ca bunica in cauza a mai avut un sot, inainte, care e de fapt bunicul meu adevarat. Iar o buna parte din ce avea ea in masa succesorala care s-a dezbatut era a acestui bunic.

Acestui bunic nu i s-a facut succesiunea niciodata, el murind in razboi.

Intrebare: pot sa deschid partajul (care, cum spuneam, nu s-a facut inca) in instanta pentru toti 3 acesti bunici? Sa se faca din nou imparteala asa cum era corect de fapt?
Am vreo sansa sa iau ce era al bunicului meu adevarat (din masa succesorala care deja s-a dezbatut, in mod incorect?


Adica nu se poate face nimic? La Barou? La OPC? La mai stiu eu ce?
10 milioane sunt o suma, si daca stiu ca i-am aruncat pe fereastra ma cam enervez.

Multumesc.
Am intalnit titlul asta intr-un ziar pe net si nu stiu exact de ce m-a atras.
In cazul meu nu e vorba de coruptie ci de tzeapa: da, am angajat un avocat in final si mi-a tras tzeapa.
Cum?
Iaca asa: a zis ca nu se baga in procesul meu (unul de partaj) cu mai putin de 10 milioane. Pe de alta parte n-a vrut sa faca nici un inscris pentru banii astia, zicand ca nu-i e rentabil sa mai plateasca si taxe. Ca mergem pe incredere, ce naiba!!!

Am mers pe incredere, parea o femeie cinstita.
Ei bine, n-a facut decat: sa deschida procesul, sa se duca la prima infatisare si sa suspende procesul pe motiv de neprezentare (desi ea mi-a zis ca nu trebuie sa ma prezint!) Asa ca procesul e acum suspendat, ea si-a luat banii si nu mai are nici o batatie de cap. A incheiat capitolul cu mine.

Acum: nu mai raspunde la telefon de nici un fel, procesul e in alt oras decat unde stau, nu e o bucurie sa fac drumuri pana acolo si sa constat ca in ziua aia nu a venit, sau ca e in concediu in strainatate, sau altele.

Ce pot sa fac?
Multumesc.

PS- Sa ma scuze avocatii de buna credinta. Ei stiu mai bine ca exista si astfel de specimene.
eu lucrez de la 10 la 19, 8 ore plus o ora pauza de pranz.
E corect? Pauza de pranz nu se considera inclusa in cele 8 ore?

Iar concediul de 21 de zile cuprinde obligat-fortat 5 zile din perioada craciun-anul nou, timp in care compania oricum nu ar fi deschisa. E corect?
Multumesc.
Răspuns la discuția CUM SE DESCHIDE UN PROCES?
MULTUMESC.

Deci fac cererea asta si o depun -impreuna cu actele pe care le mai am - unde?...
Ca eu cand intru in tribunal ma vede bodyguardul ca-s pe dinafara si ma ia la intrebari :)
Răspuns la discuția CUM SE DESCHIDE UN PROCES?
Multumesc.

Am inteles ca trebuie sa aduc toate actele care se duc si la notar. Normal.
Care e primul pas? Unde merg cu ele? Sa zicem ca insist totusi sa deschid eu procesul.
Buna ziua.

Vreau sa spun ca nu am avut niciodata de a face cu justitia, n-am fost la nici un proces niciodata.
Acum, e cazul sa ma judec cu niste rude pe o mostenire. Cum se procedeaza ca sa deschid un proces, va rog povestiti-mi asa ca la gradinita, ca eu nu stiu nimic. Am vorbit cu o avocata dar mi-a cerut cam mult si nu merita cheltuiala. Pot sa deschid eu procesul, fara sa ma ajute un avocat? Cum fac?
Multumesc frumos.
cei "de specialitate" inteleg astfel mai usor cum de bivolaru face 5 ani de puscarie pentru ditamai frauda de milioane de euro, la fel ca si unul care a furat o zacusca din alimentara.