avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate sil73

Activitate sil73

Intr-o sectie de votare , un membru al biroului electoral al sectiei de votare poate detine o copie de lista electorala permanenta obtinuta de la competitori in care sa faca diverse insemnari (scop personal)? Fac precizarea ca membrul sectiei nu se foloseste de copia lista permanenta pusa la dispozitia presedintelui sectiei de votare.
Sunt functionar public intr-o primarie si as dori sa arendez o suprafata de teren agricol de la primaria unde imi desfasor activitatea. Va rog sa-mi spuneti daca pot face.
Am doi copii pe care i-am nascut in strainatate, unul nascut in 2006, iar celalalt in 2011. In anul 2012 m-am intors in tara impreuna cu copii. Pana in prezent nu am reusit sa-mi depun cererea pentru acordarea alocatiei de stat pentru cei doi copii datorita ,, documentelor ,,stufoase,, pe care mi se cer la intocmirea dosarului de catre AJPIS.
Va rog sa va spuneti punctul de vedere cu privire la acordarea alocatiei de stat pentru copii si documentele pe care trebuie sa le atasez la cerere. Va multumesc
Sunt angajata cu un salariu de 1535 lei, cu grad de handicap grav. La calculul salariul net beneficiez de deducere personala, neavand in intretinere nici o persoana. Va multumesc
Am un copil in plasament, elev in clasa a Va, cu grad de handicap III, epilepsie, si am solicitat bursa de ajutor social de la scoala unde frecventeaza cursurile. va rog frumos, sa ma lamuriti daca aceasta bursa sociala de ajutor social este conditionata de starea materiala si financiara a familiei mele. Va multumesc
In data de xx am avut termen de judecata pentru o actiune de partaj. in sedinta din xx , judecatorul a dispus ca cauza sa fie dezbatuta la a doua strigare, dandu-i posibilitatea unui avocat a unei parti sa depuna o nota de precizari pe care nu a prezentat-o pana la termenul in cauza. La a doua strigare avocatul partii nu se prezinta la sedinta , judecatorul pune in discutie cauza . Eu cer suspendarea judecatii cauzei deoarece obiectul partajului teren face obiectul altei actiuni de judecata inregistrat la judecatorie. Judecatorul in sedinta spune,, suspendam judecarea cauzei pana la obtinerea unei hotarari ,,. SEDINTA SE TERMINA. Intamplator accesez pe net numarul de dosar si constat ca la Solutie Amana pronuntarea la data de.......,.tip solutie Amana cauza.
la urmatorul termen deja se da HOTARARE
va rog sa ma sprijiniti ce mai pot face. am ramas dezarmata, una s-a spus alta s-a facut.
la o cerere de suspendare solutia cererii care este?
va rog sa-mi spuneti pentru taxa de salubrizare se percepe majorari sau penalitati de intarziere pentru neplata la termen si care sunt termenele de plata pentru aceasta taxa
Răspuns la discuția Modificare titlul de proprietate
in cazul deschiderii actiunii de rectificare titlul de proprietate, cheltuielile de judecata sunt platite de cel care introduce actiunea sau poate fi platita de toti mostenitorii .
Va rog frumos sa ma ajutati cu un model de cerere chemare in judecata a comisiei de fonf funciar pentru modificarea unei parcele cadastrale. Va rog nu ma trimiteti la domnii avocati nu am bani pentru consultanta. Va Multumsc pentru spijinul acordat.