Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Liste electorale permanente
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Liste electorale permanente

Intr-o sectie de votare , un membru al biroului electoral al sectiei de votare poate detine o copie de lista electorala permanenta obtinuta de la competitori in care sa faca diverse insemnari (scop personal)? Fac precizarea ca membrul sectiei nu se foloseste de copia lista permanenta pusa la dispozitia presedintelui sectiei de votare.
george-neagu, moderator
Fiecare membru al comisiei de votare sa faca diverse insemnari, chiar si in scop personal, pe o copie a listei permanente? Asta chiar ca nu am mai auzit. Pentru o centralizare paralela a numarului de votanti va e de ajuns exemplarul unic al listei electorale la care toti aveti acces.
Si la ce va trebuie? Sa-i trageti de urechi pe cei care nu s-au prezentat la vot? Daca ar fi trebuit ca sa treaca legiuitorul toate interdictiile inimaginabile in textul legii ar iesi un roman de sute de pagini.