avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate Iercan_Lavinia

Activitate Iercan_Lavinia

Răspuns la discuția Testament duplicat

desi nu este semnat de mama mea duplicatul?
multumesc

si mai am o intrebare:
mama mea a facut inca un testament in urma cu 1 an prin care ii lasa unui nepot o casa de la sat( asa au facut ei intelegerea) .

acum, eu vin cu nedumerirea mea:
deci mama are un testament facut acum 1 saptamana cu numele meu, in care imi lasa apartamentul+masina si inca un testament distinct facut cu numele varului meu, facut in urma cu 1 an in care ii lasa casa la sat...
sunt valabile ambele testamente ? nu se anuleaza unul pe celalalt ? o persoana poate face mai multe testamente pe numele ei, dar cu alti mostenitori si sa fie toate valabile ? o mica paranteza, mama mea a schimbat testamentul cu numele meu, pentru ca in cel din urma testament facut de ea, ma desemna legatara universala doar pe mine, dar ne-am gandit mai bine si am decis sa nu fiu legatara universala, pentru ca nu vreau sa beneficiez si de firma care e pe numele ei. Am inteles ca testamentul acesta cu legatara universala pe numele meu, e anulat daca a facut acum 1 saptamana testament cu numele meu ca imi lasa doar masina+apartamentul. Am inteles bine ca ramane valabil doar testamentul intocmit acum 1 saptamana si ca cel vechi(legatara universala) va fi anulat imediat cand se face altul mai recent ?
si de aici nedumerirea mea, ca testamentul facut pt varul meu e facut in urma cu 1 an, iar cel pt mine cu apartamentul si masina e facut acum 1 saptamana....nu inteleg daca ambele sunt valabile sau nu...testatoarea fiind aceiasi, mostenitorii fiind diferiti,bunuri diferite...si fiind 2 testamente?

sper ca ati inteles cat de cat ce am vrut sa explic..
multe multumiri!

Răspuns la discuția Testament duplicat
desi nu este semnat de mama mea?
multumesc
Răspuns la discuția Testament duplicat
va multumesc pt raspuns.
dar am totusi o nedumerire: care testament este valabil-pt ca cel eliberat-duplicatul nu are semnatura mamei- in caz de deces, daca duplicatul nu are semnatura mamei, nu este valabil , iar eu, doar duplicatul il am in mana.....cum procedez ?
multe multumiri!
Buna seara,

mama mea a fost la notar sa faca un testament pt apartament si masina ( sa ma puna legatara) si avem o pbl:
a primit 2 exemplare pe care scrie DUPLICAT si notara nu a pus-o sa le semneze si pe acestea.
Notara a pus-o sa semneze 2 exemplare care vad ca nu sunt aceleasi cu ce avem noi acasa....ca acestea duplicat nu sunt semnate de mama-testatoare- sunt autentificate si stampilate de notara, dar nu de mama.
Ce se poate face?
multumesc!
buna ziua,
proaspat absolventa de facultate, m-am angajat.
firma are ceva beneficii(750lei lunar timp de 12luni) de pe urma mea, dar are si obligatii la adresa mea...nu ma poate da afara ?
stiu ca am dus la AJOFM o hartie cu situatia locurilor de munca vacante, unde era scris numele meu si semnata de angajator.

pe contract scrie : incheiat si inregistrat sub nr.../data in registrul general de evidenta a salariatilor. este valabil acest contract ?
multumesc!
Răspuns la discuția Executare silita SRL - e posibil?
sa inteleg ca daca nu am de unde platii, nu trebuie sa platesc ? adica eu datoria de 20.000 o iau imprumut de la cineva (cumnata mea) sa o platesc la fisc, pt ca din magazin nu o pot plati. deci banii "ii dau din casa" nu din incasari/profit. as vrea sa inchid firma, dar cu datorii nu se poate....
Răspuns la discuția Executare silita SRL - e posibil?
va multumesc pentru raspunsuri.
mie imi era teama ca vor incerca sa imi ia bunurile=casa si masina,desi nu sunt pe firma.
dupa cum am spus, voi incerca sa platesc datoria-debitul si sa raman cu penalitatile doar, ca am inteles ca alea nu e chiar asa urgent sa fie platite. un caz cunosc cand administratorul a platit datoria si a ramas cu penalitatile si i-a tras fiscul 10lei lunar din pensie. el e plecat din tara, traieste bine-mersi in alta tara , singura pbl care e ca nu isi poate inchide firma, dar in rest, spune el, nu sunt alte pbl ca nu plateste penalitatile, pt ca datoria e platita si nu mai cresc penalitatile....
Răspuns la discuția Executare silita SRL - e posibil?
este vorba de un magazin mixt, de cartier. nimic important. datoria este 20.000(200mil vechi) si penalitatile-19.700(197mil vechi).
eu sunt curioasa ce se intampla daca nu platesc penalitatile, luna ce vine voi plati datoria.
am emotii, dupa cum am spus, ca figurez cu numele meu peste tot, dupa succesiune, si acasa/masina si la magazin in acte. sper sa nu imi atace bunurile care nu sunt luate pe firma. masina a fost luata de cand am deschis magazinul, NU pe firma, iar apartamentul in tinerete l-am luat, nici nu aveam magazin. dupa societate nu am facut succesiune, nu ne-a spus contabila nimic.
activitatea nu mai o continui, pt ca sunt bolnava si nu mai ma pot ocupa. am vandut frigiderele, mai stau sa vand sa scap de sold si atat. vreau sa platesc in contul de tva datoria si sa las penalitatile deocamdata....desi...nu stiu ce ma asteapta.
multumesc
Răspuns la discuția Executare silita SRL - e posibil?
multumesc pt raspuns.
deci sa inteleg ca daca apar in actul constitutiv al firmei -sotul decedat figura si el in actul constitutiv, nu e pbl daca bunurile sunt tot pe numele meu ? ei cum vor recupera datoria la TVA daca nu mai am niciun bun pe firma...? daca platesc datoria, raman penalitatile, ce se intampla daca nu pot plati si penalitatile ? ca voi face plata luna ce vine pt datoria la tva-in cont diferit fata de penalitati-pt a-mi sterge datoria prima data, nu si penalitatile, care sunt cat datoria. m-am speriat ca poate vor atenta la bucurile personale, dat fiind faptul ca figurez cu numele la casa si masina si in actele de la firma.
multumesc!
buna seara,
am un SRL-ma ocup singura de acest magazin-eram eu si sotul meu in acte, dar acesta a decedat si am ramas singura.
am ceva datorii la stat, doresc sa platesc TVA-ul si sa ramana penalitatile, care e o suma cat datoria.
ce se intampla daca nu pot plati si penalitatile ?
ma pot executa silit ? ce se ia in considerare la executarea silita? masina si apartamentul sunt bunuri ale mele si sotului(decedat)-acum unica proprietara, nu e niciun act in care sa stipuleze numele firmei in aceste bunuri, dar numele meu apare si in actul constitutiv al firmei, si in actele casei si ale masinii...imi pot lua acestia bunurile pt ca e numele meu ?
daca nu reusesc sa platesc nici TVA-ul datorat, cum se face executarea ?
multe multumiri!