avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate amya1808

Activitate amya1808

Buna ziua!
As dori sa stiu daca un consilier juridici si poate infiinta un pfa sau o intreprindere individuala cu codul 7022 si -in acelasi timp- sa desfasoare activitate in baza unui contract individual de munca?
Faptele invocate nu sunt grave, neexistand nici un prejudiciu material sau de imagine. Se invoca existenta unei absente nemotivate anterioare preavizului, utilizarea internetului si in alte scopuri decat cele legate exclusiv de serviciu si neespectarea programului de munca pe durata preavizului (zile cu depasirea programului cu 30 min sau terminarea acestuia cu 5 min mai repede.
As dori sa stiu daca dupa expirarea termenului de preaviz prevazut n cazul demisiei mai este posibila/legala convocarea la cercetare disciplinara a unui salariat ?
O societate a formulat o contestatie impotriva deciziei ITM de neacordare a avizului de incadrare in conditii deosebite. Contestatia a fost admisa in prima instanta, dar ITM a formulat recurs. As dori sa stiu daca este posibila renuntarea ITM la judecata recursului?
Multumesc pentru raspunsul argumentat.=D> Dilema mea era legata insa mai mult de asigurarea de sanatate si cea pentru somaj.:((
Pentru ca va superviza activitatea managerului general al societatii noastre, iar conducerea holdingului international din care facem parte a dispus angajarea acestei persoane.
Persoana va veni in Romania doar 2-3 zile/an, activitatea si-o va desfasura prin corespondenta, deci nu este necesar sa isi schimbe resedinta, si ar prefera sa isi achite singur contributiile la asigurari in statul unde are domiciliul....
Am primit un raspuns de la Casa de Pensii potrivit caruia catatenii straini au calitate de asigurati numai pe perioada in care au domiciliul sau resedinta in Romania. Ori, in cazul nostru, cetateanul strain nu va avea nici domiciliul nici resedinta in Romania.
Societatea noastra va angaja un cetatean strain, care isi va mentine domiciliul in strainatate (UE) si nu isi va stabili resedinta in Romania. As dori sa stiu ce contributii suntem obligati sa ii retinem din salariu. Din cate am citit cas-ul, contributia la asigurarile de sanatate si cea pt somaj nu sunt obligatorii.
Avand in vedere prevederile Legii 268/2009 pentru aprobarea OUG 28/2009, as dori sa stiu daca termenul de 90 de zile privind suspendarea temporara a activitatii trebuie sa fie constituit din zile consecutive?